Sf. Maslu și ședința de constituire a Protoieriei Bavariei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim Joantă și în urma convocării de către PC Protoiereu Alexandru Nan, vineri, 24 octombrie 2014, a avut loc în biserica «Sf. Willibrord» din München, ședința de constituire a Protoieriei (Protopopiatului) Bavariei.

 

 Ședința a fost precedată de săvârșirea tainei Sf. Maslu, la care au slujit majoritatea preoților din Bavaria, în prezența unui mare număr de credincioși. PC Părinte Simion Felecan, parohul comunității «Buna Vestire» din München, a rostit la sfârșitul slujbei un cuvânt de învățătură. Părintele Alexandru Nan le-a mulțumit apoi preoților prezenți, prezentându-i pe fiecare dintre ei membrilor comunității «Nașterea Domnului».

La sfârșitul slujbei, preoții invitați s-au întânit în sala Döllinger a bisericii mai sus amintite, într-o primă ședință de constituire a Protopopiatului (Protoieriei) Bavariei. Fiind vorba de o primă ședință, preoții au discutat problemele pastorale cu care se confruntă, făcând propuneri concrete pentru temele care vor trebui dezbătute la următoarele întâlniri. Între acestea se numără: uniformizarea metodelor de pastorație, delimitarea teritorială a parohiilor pe baza realităților concrete din teren, viitorul învățământului religios ortodox în școlile bavareze,  omogenizarea statutelor de organizare ale parohiilor, întrajutorarea preoților, inițierea unei tradiții de împreună-slujire a tuturor preoților din Protoierie, mai ales a Sf. Maslu.  

Dorind o intensificare a activității pastoral-misionare în Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburg-ului, în cadrul Adunării eparhiale din 2-3 mai 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim Joantă, secondat de Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei, a hotărât înființarea a 6 protoierii pentru Germania, pe teritoriul Austriei parohiile existente funcționând în cadrul unui Vicariat.

În cadrul aceleași ședințe, ÎPS Serafim a numit și protoiereii (protopopii) celor șase protoierii înființate. În funcția de protoiereu pentru Bavaria, ÎPS Serafim l-a numit pe pr. drd. Alexandru Nan, parohul comunității «Nașterea Domnului» din München, cea mai veche parohie ortodoxă română din landul bavarez (existând din 1976).