Sărbătoarea copiilor de hramul Sfântului Nicolae la Düsseldorf

De ziua Sfântului Nicolae, parohia românească din Düsseldorf  și-a prăznuit cel de-al doilea hram, dedicat celor care îl iubesc cel mai mult pe Sfântul Nicolae, copiilor. În haine de sărbătoare, credincioșii s-au împărtășit de darurile Sfintei Liturghii, care a fost urmată de serbarea tradițională de Moș Nicolae a copiilor parohiei.

Anul acesta copiii, care se bucură în fiecare duminică de dăruirea doamnelor profesoare Ioana Pașca și Simona Ilea Pop, coordonatoare ale școlii parohiale duminicale, s-au adunat în jurul ieslei Mântuitorului pentru a-i aduce cat mai multe și mai felurite daruri. Printre aceste daruri s-au regasit credința, nădejdea, deznădejdea, dragostea, răbdarea, lacrimile, recunoștința, bucuriile dar și necazurile întregii lumi. Toate au fost pus ca semn de închinare și prețuire la picioarele pruncului Iisus.

Tot în jurul ieslei lui Iisus copiii au cântat colinde și și-au umplut inima de bucuria care vine din atenția, prețuirea și încurajarea adulților prezenți la eveniment.  Moș Nicolae i-a răsplătit cu dărnicie pentru cinstea pe care au adus-o Mântuitorului Hristos de ziua hramului parohiei.

Părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, parohul comunității din Düsseldorf, a mulțumit doamnelor profesoare implicate și tuturor celor care le sprijină pentru entuziasmul și eforturile pe care le depun spre întărirea credinței și a identității românești în rândul copiilor parohiei. Totodată a subliniat importanța acordării unei atenții maxime copiilor ortodocși români de către comunitate, întrucât aceștia au chemarea de a moșteni și înmulți roadele tuturor ostenelilor noastre actuale pentru credință și neam.