Sfânta Cuvioasă Parascheva, prăznuită la Berlin

De sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, parohia  „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din capitala Germaniei a sărbătorit hramul paraclisului împreună cu Mitropolitul Serafim. Prăznuirea a început sâmbătă cu Vecernia săvârșită de Ierarh împreună cu Părintele Protosinghel Clement Lodroman (paroh) și alți slujitori din protopopiat și a continuat duminică, cu Sfânta Liturghie arhierească.

 Sâmbătă seara, ÎPS Serafim a săvârșit vecernia împreună cu părintele protosinghel Clement (paroh), Pr. Ionuț Dragoș Manu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin), Pr. Teodor Mustea (Parohia „Sf. Proroc Ilie Tesviteanul” din Halle-Saale) și Pr. diacon Ionuț Băncilă. A urmat o seară duhovnicească, în cursul căreia ÎPS Serafim a răspuns întrebărilor credincioșilor.
Duminică, 14 octombrie 2018, cu ocazia Hramului paraclisului „Sf. Cuvioasă Parascheva”, ÎPS Serafim a slujit Sfânta Liturghie, împreună cu Părintele Clement, Pr. diacon Ionuț Bancilă și Pr. diacon Ioan Bogdan Negru. La încheierea Liturghiei D-l Călin Schengen Carmaciu a fost hirotesit ipodiacon. Părintele Clement Lodroman i-a invitat pe cei prezenți la agapa organizată cu ocazia acestei sărbători.

Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Arhangheli” din Berlin