Sfânta Liturghie arhierească și „Nunta de argint” la Straubing

În Duminica a 17-a după Rusalii, cu ocazia aniversării a 25 de ani de căsătorie a PC Pr. Vasile Florin şi a Doamnei preotese Bernadette Reuţ, IPS Părinte Mitropolit Serafim a vizitat pe credincioșii Parohiei „Sfinții Împărați” din Straubing, unde a săvârșit Sfânta Liturghie şi o Slujbă de mulţumire specială pentru acest eveniment, cunoscută tradiţional sub numele de “Nunta de Argint”.

Împreună cu  Înaltpreasfinţia Sa au slujit PC Pr. Vasile Florin Reuţ, care îi păstorește pe credincioșii ortodocși români din Straubing și împrejurimi, precum şi PC Pr. Klaus Klein, preot ortodox al Crucii Roșii Bavareze. De asemenea a luat parte ca şi invitat de onoare, părintele Cellerar Clemens Wittmann de la Mănăstirea Schweiklberg – Vilshofen, alături de alţi credincioşi ai parohiei (în limita locurilor disponibile din biserică).

 În cuvântul de învățătură Înaltpreasfinţia Sa i-a mulţumit mai întâi Părintelui Reuţ care slujeşte în această parohie de peste 10 ani, precum şi familiei părintelui, amintind cu drag şi de cei trei copii pe care dumnealui însuşi i-a botezat şi care slujesc împreună cu părintele la Sfânta Biserică. De asemenea a mulţumit pentru prezenţă Părintelui Claus, Părintelui Clemens  şi tuturor celor prezenţi, dând Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

În continuare, Înaltpreasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a 17-a după Rusalii, a femeii canaaneence, subliniind cât de importantă este credinţa şi stăruinţa în rugăciune, chiar şi atunci când, chiar dacă ne rugăm, nu primim imediat ceea ce dorim, deoarece Dumnezeu ştie mai înainte de a cere noi, tot ceea ce ne este nouă de trebuinţă.

Le-a pus la inimă participanților la Sfânta Liturghie, să se lase în voia lui Dumnezeu, să trăiască permanent credința cu convingerea lăuntrică că Dumnezeu este prezent în viața fiecăruia și trimite binecuvântarea Sa peste cei care păzesc poruncile Lui, îndemnându-i pe toți să rămână aproape de biserică și să se roage cât mai mult, fără să-şi piardă nădejdea, fără să se descurajeze, urmând pilda şi credinţa femeii canaaneence, ştiind că Dumnezeu nu îngăduie o suferinţă, un necaz, mai presus de puterile noastre.

În încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţia Sa a săvârșit Slujbă de mulţumire cunoscută sub numele de „Nunta de Argint”., exprimându-și bucuria și felicitându-i pe „miri”. Ierarhul le-a dăruit Părintelui Vasile Florin şi Doamnei Preotese Bernadette Reuţ o icoană frumoasă a Maicii Domnului cu Pruncul Iisus în braţe.

 La finalul slujbei s-a organizat şi o colectă pentru Proiectul „Burse pentru copiii săraci din Moldova”.