Sfânta Parascheva cinstită la München

În zilele de 13 și 14 octombrie 2015, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim Joantă s-a aflat în vizită pastorală în Parohia „Nașterea Domnului” din München, la invitația Părintelui Protopop Alexandru Nan și a credincioșilor acestei parohii. Astfel, în ajunul sărbătorii Sf. Parascheva, ÎPS Sa a săvârșit slujba Vecerniei, înconjurat de Părintele paroh Alexandru Nan, Părintele Ioan Marius Turcu de la Waldkraiburg și Părintele diacon Alexandru Roșu de la Bonn. În cadrul slujbei Vecerniei, credincioșii parohiei au avut ocazia să se închine la racla cu veșmântul Sf. Parascheva, adus spre închinare de către Pr. Ioan Marius Turcu de la Waldkraiburg.

 

La sfârșitul slujbei, Părintele Alexandru Nan a salutat prezența ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, amintind faptul că anul 2015 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române: Anul misiunii parohiei și al mănăstirii astăzi și Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii. În acest context,  în cadrul unei seri duhovnicești, la care a participat un număr însemnat de credincioși, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a evocat câțiva mari păstori de suflete, din cei peste 50  pe care i-a cunoscut. Astfel, ÎPS Sa s-a oprit în mod special asupra părinților Paisie Olaru, Ilie Cleopa, Arsenie Boca și Arsenie Papacioc, dar a amintit și de laici care l-au propovăduit cu mult succes pe Hristos Domnul, în virtutea preoției generale: Iosif Trifa, Traian Dorz și Moș Gheorghe. La sfârșitul Serii duhovnicești, ÎPS Sa a răspuns întrebărilor adresate de către credincioșii prezenți.

Miercuri dimineața, în ziua prăznuirii Sf. Cuv. Parascheva, după slujba Acatistului sfintei, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie înconjurat de Părintele Protopop Alexandru Nan, Precucernicii Parinţi: Ioan Marius Turcu (Waldkraiburg), Sergiu Rusu (Ravensburg-Feldkirch) și Cristinel Căjvăneanu (Kempten). La sfârșitul slujbei, ÎPS Sa a prezentat pe scurt viața Sf. Parascheva, amintind de pelerinajul care se desfășoară an de an la Iași, unde sute de mii de credincioși din toate ținuturile României, dar și din afară, se duc s-o cinstească pe sfântă și să-i ceară ajutorul.

Răspunsurile la cele două slujbe au fost date de către o parte din membrii corului „Armonia“, dirijat cu multă competență de către teologul Ciprian Munteanu.

Tot pe data de 14 octombrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a primit din partea Primului ministru al landului Bavaria, domnul Horst Seehofer (CSU), Ordinul de merit bavarez (Bayerischen Verdienstorden), cel mai înalt ordin conferit de către landul bavarez pentru merite deosebite aduse Statului și poporului bavarez.

Protopop Alexandru Nan, München