Sfântul Siluan Athonitul, prăznuit la München

Duminică 23 septembrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim şi de Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Sofian Braşoveanul au săvârşit Sf. Liturghie la hramul Centrului Bisericesc Ortodox Român din München („Sf. Cuv. Siluan Athonitul“), la care au luat parte mulți credincioși din München și împrejurimi. Sărbătoarea a continuat cu o rugăciune şi o agapă frăţească la capela viitorului Aşezământ Bisericesc, aflat în construcţie în München-Aubing.

 Alături de ierarhi au coslujit Pr. Prof. Dr. Daniel Benga (LMU), Pr. Prof. Dr. Ciprian Burlăcioiu (LMU) și pr. Mihail Baku de la Centrul Bisericesc din München, Pr. Marius-Ioan Turcu de la Waldkraiburg, Pr. Constantin Reinhhold Bartok de la Taunreut, Pr. Ioan-Petru Scripciuc de la Landsberg am Lech și Diaconii Dumitru Dura de la Centrul eparhial și George Țapciuc de la Centrul Bisericesc din München.

 După săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica „Sfântul Ioan Botezătorul“ din München, în cuvântul său de învăţătură, ÎPS Serafim a lăudat activitatea misionară a Preasfinţitului Părinte Sofian şi a părinţilor slujitori, precum şi frumoasa cântare la strană, îndemnând pe credincioşii prezenţi să participe cu sufletul şi cu trupul la rugăciunile şi slujbele care se săvârşesc în biserică. Preasfinţitul Părinte Sofian a mulţumit Mitropolitului Serafim pentru vizita părintească şi i-a oferit în dar, pentru Catedrala mitropolitană, un set de vase liturgice mari, pentru slujbele în sobor, confecţionate în Atelierele Patriarhiei Române.

 Cei doi ierarhi împreună cu toți credincioșii s-au îndreptat spre cartierul Aubing, locul unde se construiește noua mănăstire a Centrului Bisericesc din München. Aici Preasfințitul Părinte Sofian împreună cu arhitectul-șef al proiectului au prezentat celor de față stadiul execuției lucrărilor, precum și necesitățile financiare de anvergură pe care le suscită finalizarea întregului proiect. A urmat o slujbă de mulțumire și binecuvântare pe locul unde deja se conturează viitoarea capelă de serviciu a mănăstirii, prilej cu care Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a îndemnat la rugăciune comună, ca Dumnezeu să deschidă inima tuturor românilor din Germania pentru a putea fi finalizat acest așezământ. Totodată, Înaltpreasfinția sa a evidențiat realitatea, că ar trebui conștientizată pe deplin dimensiunea unei biserici în viața românilor din diaspora, mai ales în contextul prigonirilor actuale asupra creștinilor din Egipt, Siria, Iraq și alte țări din Orientul Apropiat, unde creștinii ortodocși nu se mai pot bucura de acest privilegiu. După vizitarea întregului șantier, ierarhii, preoții și toți credincioșii au luat parte la masa pregătită în aer liber de Centrul Bisericesc.

Diac. George Ţapciuc, München

Foto: Centrul Bisericesc Românesc München