Simpozion interconfesional organizat în Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Simpozionul interconfesional, sub motto-ul „Căi de reconciliere. Misiunea noastră de creștini pentru o pace dreaptă” a fost organizat, miercuri 8 Noiembrie, de Fundația PRO ORIENTE, Comisia Eparhială pentru Afaceri Ecumenice a Arhiepiscopiei Vienei, Comunitatea Bisericilor Protestante din Europa (CPCE), Inițiativa Orientului Creștin, Comitetul Ecumenic al Arhiepiscopiei Vienei și Parohia Ortodoxă Română „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.
Simpozionul a debutat cu slujba Vecerniei ortodoxe, oficiată în limba germană de către Pr. Emanuel Nuțu, răspunsurile fiind date de Corala bisericii, condusă de Diac. Dr. Theodore Coresi.
Pr. Paroh Emanuel Nuţu i-a salutat pe oaspeţii de seamă în numele IPS Părinte Mitropolit Serafim și le-a transmis un gând despre importanţa rugăciunii, ca prim pas în calea găsirii liniștii, păcii și reconcilierii.
În sala parohială a bisericii au avut loc 2 comunicari știinţifice, susţinute de teologul protestant elvețian Prof. Christine Schliesser și președintele PRO ORIENTE, juristul si diplomatul Alfons Kloss.
În prelegerea sa, Prof. Schliesser a explorat diferite fațete ale unei „teologii a reconcilierii”. Este vorba despre restabilirea comuniunii cu Dumnezeu, cu semenii, cu mediul înconjurător și cu noi înșine. Fără amintire, calea reconcilierii nu este posibilă, a spus teologul. În loc de țapi ispășitori, avem nevoie de propria recunoaștere a vinovăției ca o condiție prealabilă pentru reconciliere și iertare.
Prof. Schliesser a vorbit despre „puterea eliberatoare a iertării”. Iertarea eliberează victimele și făptașii. Prin iertare, trecutului i se dă o nouă codificare. În cuvintele episcopului sud-african Desmod Tutu, „Nu există viitor fără iertare”. Prof. Schliesser este, printre altele, director de studii la Centrul Ecumenic pentru Credință și Societate de la Universitatea din Fribourg și profesor asociat de teologie sistematică și etică la Universitatea din Zurich. Un accent al cercetării sale este teologia și etica lui Dietrich Bonhoeffer.
Președintele PRO ORIENTE, a vorbit pe tema „Diplomația și religia în procesele de reconciliere”. Juristul și diplomatul Alfons Kloss a fost, printre altele, ambasador austriac la Sfântul Scaun din 2011 până în 2018. De atunci, este președintele Fundației PRO ORIENTE. Kloss a reamintit mandatul Papei Francisc ca toată lumea să fie „artizani ai păcii”. În acest context, Kloss și-a localizat și înțelegerea diplomației: „Trebuie să contribuie la înțelegere și reconciliere”.
Președintele PRO ORIENTE a subliniat, de asemenea, importanța deosebită pe care religia ar trebui să o joace în politica externă și, prin urmare, și în domeniul diplomației, care a fost recunoscut din ce în ce mai mult în ultima vreme. În ultimii ani, de exemplu, au fost create noi unități de personal în mai multe cancelarii de stat și ministere de externe pentru a se ocupa de relația dintre religie și politica externă. Cunoașterea, înțelegerea și respectul pentru religii sunt condiții prealabile esențiale pentru o diplomatie de succes și politica internațională, potrivit lui Kloss.
Un aspect pe care Kloss l-a abordat ca o dezvoltare relativ nouă – și pentru diplomație – a fost angajamentul față de conservarea creației. În acest context, președintele PRO ORIENTE a adus un omagiu și marilor merite ale patriarhului ecumenic Bartolomeu I, care a dat și continuă să dea impulsuri decisive în angajarea sa pentru creație cu mult dincolo de Ortodoxie. (Text preluat de pe site-ul kathpress.at)
Printre cei prezenţi s-a aflat și un bun prieten al Parohiei, Prof. Rudolf Prokschi.
La sfârșitul simpozionului, toţi cei prezenţi au fost invitaţi la o mică agapă.