Slujbă arhierească și hirotonie întru diacon la Tübingen, în Duminica Ortodoxiei

În prima duminică a Sfântului și Marelui Post, Duminica Ortodoxiei (8 martie 2020), ÎPS Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Ortodoxă Română „Sf. Gheorghe” din Tübingen. Cu prilejul vizitei pastorale, în cadrul Sfintei Liturghii, a fost hirotonit întru diacon tânărul teolog Ionuț-Marian Olariu, pe seama Parohiei din Tübingen. Tânărul diacon este absolvent al Facultății de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu.

Alături de Mitropolitul Serafim, au slujit și Pr. Dr. Nicolae Gilla (Protopop de Baden-Württemberg și Paroh al Parohiei din Tübingen), Diac. Dumitru Dura (Secretar Eparhial) și Diac. Marius Călin (Parohia Heidelberg). Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Parohiei din Tübingen.
În cuvântul de învățătură, IPS Părinte Mitropolit le-a vorbit credincioșilor prezenți despre însemnătatea Duminicii Ortodoxiei, ziua onomastică a Biserici, în care prăznuim biruința dreptei credințe asupra ereziei iconoclaste și o dată cu acesta asupra tuturor ereziilor.
Ca un corolar al sărbătoririi Ortodoxiei, după oficierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit slujba de sfințire a icoanele aduse de toți credincioșii prezenți, pe care aceștia le-au ținut în brațe. Astfel, printr-un gest simbolic, s-au îngemănat în chip văzut cerul și pământul; omul – chip al lui Dumnezeu, icoană prin excelență,– și Sfântul – chipul lui Dumnezeu lucrat întru asemănarea cu El, icoană a veșniciei. O sărbătoare a Bisericii, cea Luptătoare dimpreună cu cea Triumfătoare.
A urmat apoi o agapă organizată de credincioșii parohiei.