Slujire arhierească la Freiburg

Credincioșii din parohia „Sf. M. Mc. Mina” din Freiburg s-au rugat în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (6 martie) alături de PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului și oaspeți din alte parohii din Germania.

La liturghia arhierască, săvârșită de PS Sofian, au slujit PC Pr. Mircea Tudorache (paroh) și PC Pr. Laurențiu Băcilă (Offenburg), precum și diaconii Ioan Popoiu (Nürnberg) și George Țapciuc (München). Alături de credincioșii români din Freiburg s-a aflat și doamna Lidia Stăniloae-Ionescu,  poetă și scriitoare română, fiica părintelui Dumitru Stăniloae, teolog și dogmatist, precum și credincioși români din alte parohii de pe valea Rinului.

După împărtășirea credincioșilor, Preasfințitul Sofian a vorbit în cuvântul său de învățătură despre modul în care Dumnezeu ne va judeca în vremurile cele din urmă, condiția mântuirii fiind atitudinea iubitoare a omului față de aproapele său. Fiindcă Dumnezeu se identifică cu fiecare dintre oameni, faptele bune sau rele ale fiecăruia arată cât de profundă este credința. Înțelegând credința ca izvor al dragostei, Ierarhul a îndemnat pe creștini să îi învețe pe copii tainele credinței cu dragoste și cu noblețe sufletească, astfel încât aceștia să devină membri ai Bisericii nu din obligație, ci din iubire. O astfel de atitudine, în care învățătura creștină este transmisă urmașilor cu delicatețe, este cea dătătoare de speranță pentru viitorul creștinilor. Credința însoțită de fapte bune trebuie să fie de asemenea împodobită, așa cum spunea odinioară părintele Teofil Părăian, marele duhovnic de la Sâmbăta de Sus, cu zâmbet. Așa cum Dumnezeu ne zâmbește prin întreaga creație, la fel noi trebuie să-i răspundem prin zâmbet și bunăvoință, fiind receptivi la trebuințele, slăbiciunile și durerile aproapelui.

Sărbătoarea parohială a continuat cu o agapă frățească, la care au participat aproximativ 120 de persoane.

Parohia „Sf. Mare Mucenic Mina”, aflată sub jurisdicția Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a fost înființată la 25 decembrie 2014, o dată cu numirea ca preot paroh a părintelui Mircea Tudorache. Slujbele au loc din vara anului 2015 în biserica „St. Cyriak” din cartierul Lehen (Kirchbergstraße 6, 79111 Freiburg-Lehen)