Slujire arhierească la Parohia „Sf. Ioan cel Nou de la Suceava” din Innsbruck

 

Primele zile ale lunii septembrie au fost pentru românii din orașul Innsbruck zile de mare sărbătoare, comunitatea avându-l în mijlocul ei pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim. Sâmbătă, 2 septembrie, Î.P.S Sa a avut o întâlnire la Mănăstirea capucină din Innsbruck cu Părintele Erich Geier, responsabilul Ordinului Capucin din Austria în vederea obținerii unei biserici pentru noua parohie din Braunau am Inn (Pr. Günther Lassel).

Seara, ierarhul a săvârșit în biserica din Parohia Innsbruck Taina Sf. Maslu înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. A urmat o frumoasă Seară duhovnicească în care s-au discutat multe aspecte legate de viața spirituală a credincioșilor români aflați departe de țară.
Duminică, 3 septembrie, la Sf. Liturghie, IPS Serafim a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și de mulți credincioși veniți să se împărtășească de bucuria rugăciunii.
În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a tâlcuit pericopa evanghelică citită și i-a îndemnat pe credincioșii prezenți să rămână uniți în biserică, îndeplinind poruncile dumnezeiești. De asemenea, ierarhul a subliniat și necesitatea înmulțirii misiunii în parohii.
La final, părintele paroh Mircea Oniga i-a mulțumit ierarhului pentru clipele binecuvântate petrecute împreună și l-a asigurat că împreună cu comunitatea păstorită va păstra vie flacăra credinței și a identității românești.
Ziua a continuat cu o agapă la care au participat membrii comunității și alți numeroși invitați.

Parohia Ortodoxă Română „Sf.Mc. Ioan cel Nou de la Suceava” din Innsbruck a fost înfiinţată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim în decembrie 2014 și este păstorită de Părintele Mircea Oniga. 

Orașul Innsbruck este situat pe albia râul Inn în partea de sud-vest a Austriei fiind capitala provinciei Tirol. Este un centru pentru sporturile de iarnă, având o populație de cca. 150.000 locuitori.