Spectacol dedicat zilei de 8 martie: „O, mamă dulce” la Parohia „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” Viena

Copiii Şcolii Parohiale „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena și-au sărbătorit duminică mamele printr-un emoționant spectacol.
Duminică, 3 martie, am avut bucuria să organizăm din nou în Biserica noastră un emoționant spectacol dedicat zilei de 8 Martie – „O, MAMĂ DULCE”.
Spectacolul a fost deschis de copiii Școlii noastre Parohiale, coordonați cu dăruire de dna prof. Nicoleta Liche. Ei ne-au încântat cu versuri dedicate mamei, spre bucuria sinceră a mamelor lor emoționate. În timpul recitalului, mamele au putut citi, proiectate pe fundal, gândurile copiilor – răspunsuri sincere și candide la întrebările: Ce îmi place cel mai mult la mama mea? Cel mai mult îmi place când eu și mama…? O iubesc pe mama pentru că…?
La finalul momentului poetic, copiii au exclamat cu entuziasm: Mama mea e cea mai dragă, /Mama mea e cea mai bună!
Partea a doua a programului artistic i-a adus pe scenă copiii corului Heruvimii, dirijat cu multă pasiune și profesionalism de diac. Prof. Theodore Coresi și acompaniați la pian de maestrul Ruben Doran. Talentații copii ne-au încântat atât cu melodii de neuitat, pe care mamele și le-au amintit din vremea copilăriei lor, dar și cu cântece din repertoriul internațional.
La final, pe acorduri muzicale, copiii au dăruit mamelor trandafiri și cu toții am luat parte la masa festivă pregătită de Biserică.
Îi mulțumim Bunului Dumnezeu pentru mamele și femeile din comunitatea noastră și ne rugăm neîncetat pentru sănătatea lor.
Dragile noastre MAME, să vă dea Domnul putere, sănătate și să ne fiți aproape ca și până acum!
A consemnat Părintele Emanuel Nuțu, Viena