Un nou lăcaș pentru parohia „Sfânta Treime” din Offenburg

Pr. Laurențiu Băcilă, Offenburg

Nu este bucurie mai mare de la Dumnezeu pentru un credincios decât să înceapă o perioadă de post cu binecuvântarea Ierarhului sau în cadrul unei Sfinte Liturghii baptismale! Iar dacă mai amintim şi motivaţia de bază a vizitei Înaltpresfinţitului Părinte Serafim – aceea a inaugurării noii biserici – atunci tabloul bucuriei duhovniceşti a credincioşilor din Offenburg este pe deplin zugrăvit.

Din anul 1993, când a fost înfiinţată de către părintele Gabriel Cernăuțeanu şi pînă la 1 noiembrie a.c., parohia şi-a oficiat sfintele slujbe în capela bisericii catolice „Sfânta Treime” din Offenburg. Dezvoltarea parohiei din ultimii doi ani a impus şi găsirea unui spaţiu mai mare, corespunzător desfăşurării sfintelor slujbe. Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu largul sprijin al fraţilor catolici,îndeosebi al părintelui decan Mathias Bürkle şi al părintelui Alois Balint -c onaţionalul nostru, parohia a primit ca loc de slujire biserica „Sfântul Iosif” din Hilboldsweier-Offenburg.
Duminică,15 noiembrie, în prima zi din postul Naşterii Domnului,ne-am bucurat cu toţii – preoţi şi credincioşi – de vizita IPS Serafim în parohia noastră, cu prilejul Sfintei Litughii inaugurale a noii biserici. Tot cu acest prilej IPS Sa ne-a mai adăugat încă o credincioasă parohiei noastre, prin botezul micuţei Daria-Maria.
Sfânta Liturghie a fost săvîrşită de IPS Serafim,alturi de părintele Gabriel Cernauteanu, părintele diacon Dumitru Dura şi de preotul paroh Laurenţiu Băcilă, cu participarea numeroasă a credincioşilor ortodocşi din parohie şi invitaţi prieteni ai parohiei, dar şi fraţi catolici de la biserica din Hilboldsweier.
În cuvîntul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat importanța săvîrşirii faptelor milei trupeşti pentru credincioşi şi şi-a mărturisit bucuria deosebită pentru progresul duhovnicesc al parohiei. În semn de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate asupra parohiei şi a credincioşilor săi, la îndemnul preotului paroh,la sfârşitul Sfintei Liturghii s-a organizat o colectp pentru copiii din Moldova de care se îngrijeşte Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Mulţumim din suflet IPS Sale pentru căldura şi dragostea cu care a fost părtaş prin împreună-slujire la bucuria noastră! Spunem bun venit în mijlocul nostru micuţei Daria-Maria şi îi urăm „Mulţi ani întru Hristos”!