„Urcuș duhovnicesc pe scara Raiului” – o apariție editorială inedită

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, a fost inițiat un proiect dedicat doamnelor preotese din Mitropolia noastră, menit să marcheze cu precădere împlinirea a 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Germaniei. Acesta a avut ca rod final cartea „Urcuș duhovnicesc pe scara Raiului – Mărturii de suflet ale preoteselor din Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord”.

Proiectul finanțat de către Secretariatul de Stat pentru Culte s-a născut din dorința de a pune în valoare activitatea deosebit de importantă a preotesei în viața preotului și a comunității parohiale și a presupus realizarea unui volum de mărturii ale doamnelor preotese care să evidențieze aspectele care le-au condus pe acestea la o maturizare spirituală și care au creat amintiri plăcute de-a lungul evoluției lor departe de țară, de locul natal.

Conținutul cărții s-a dorit a fi unul mărturisitor, elegant și delicat, chiar încurajator. Gândul a fost ca această „carte a confesiunilor” să motiveze sau să susțină misiunea creștin-ortodoxă în diaspora, să stimuleze dorința de comuniune sufletească a preotesei, atât în familia de acasă, cât și în familia extinsă a comunității parohiale. „Confesiunea deschisă” a participantelor la acest proiect este un ecoul sufletesc în ceea ce privește promovarea credinței ortodoxe românești peste hotare.

În încercarea de a împărtăși și altora munca, efortul doamnelor preotese din diaspora, depuse cu scopul desăvârșirii propriei vieți duhovniceaști, dar și în folosul comunității parohiale, ne-am dus cu gândul la urcușul duhovnicesc descris de Sfântul Ioan Scărarul prin cele 30 de trepte ale sale, pe care trebuie să le treacă/ parcurgă ființa umană pentru a ajunge la desăvârșire. Pe învățătura acestor trepte ne-am gândit să așternem scrierile doamnelor preotese, fiecare cu specificul său, pentru a oferi o mărturie, dar în același timp și o dimensiune formatoare și plină de ispirație pentru cei care vor lectura acest volum.

Conținutul cărții „Urcuș duhovnicesc pe scara Raiului – Mărturii de suflet ale preoteselor din Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord” dezvăluie sincer și cu multă căldură din tainele privind provocările, jertfa, bucuria, temerile, autodepășirile constante în duhovnicie. De asemenea, amintește momente determinante din activitățile doamnelor preotease, împărtășește evenimente semnificative care pot constitui o lecție duhovnicească, un model, o posibilă învățătură pentru alte surori preotese. Ideile sale centrale s-au axat pe specificul activității de preoteasă, cu alte cuvinte pe modalitatea proprie de a gestiona misiunea proprie (voluntară) între familie și parohie, jertfa, dăruirea de sine, recrutarea sau selectarea resurselor psihice, fizice și emoționale puse în slujba enoriașilor, credința, iubirea de aproapele.

O altă perspectivă oferită de aceste mărturisiri scoate în evidență caracteristicile statutului de preoteasă în diaspora (crearea sau confruntarea cu o nouă realitate parohială, capacitatea de adaptare la un ethos total diferit de cel natal,  provocarea continuă de a înțelege și a asimila limba, valorile, principiile și cultura unei țări străine, descoperirea sau inventarea unei aptitudini de a fi flexibil, înțelegător, dar și original într-un context religios și cultural diferit de țara de origine, dezvoltarea capacității de integrare, etc…) ceea ce îmbogățește universul cultural și spiritual al cititorului, îl face să înțeleagă mai bine misiunea în care sunt implicate soțiile preoților.

Temele orientative care au inspirat împărtășirea mărturiilor au fost, așa cum am spus, cele 30 de trepte duhovnicești descrise de Sfântul Ioan Scărarul în lucrarea sa intitulată „Scara Raiului”. Lăsându-se insuflate de învățătura duhovnicească a sfântului, doamnele preotese au ales să mărturisească o experiență, o întâmplare, o provocare din viața,  o activitate desfășurată în parohie, care le-au șlefuit personalitatea și le-au ajutat să-și dezvolte anumite virtuți, să învețe lecții importante în urcușul lor duhovnicesc și să treacă peste barierele proprii pentru a deveni tot mai mult creștine autentice și modele pentru comunitate.

Sperăm ca această „Carte a mărturisirilor” să fie de mult folos sufletesc și să rămână o fereastră deschisă către o lume pe care prea puțini o înțeleg și o cunosc. Să se știe, să se afle că dintotdeauna doamnele preotese au susținut activitatea soțului lor, preotul, și s-au implicat, în funcție de pregătirea personală și de posibilități, cu timp și fără timp, în organizarea propriei familii și în conturarea statutului lor în cadrul parohiei. De asemenea, să se înțeleagă dragostea lor nemărginită de a contribui la formarea parohiilor și la constituirea armonioasă a acestora ; să se perceapă că nașterea unei țări românești ortodoxe peste hotare cere mult sacrificiu, abilități manageriale și de comunicare interpersonale puțin pretinse în mediul natal.

Este remarcabilă puterea de recunoaștere a pregătirii unei doamne preotese, care este rareori una teologică și este lăudabil să constatăm că ea ajunge să dobândească o experiență pastorală mai degrabă prin exercitarea diferitelor activități alături de soțul ei. De aceea, această experiență bogată, dobândită cu multă bucurie, dar și cu suficient efort, a meritat să fie surprinsă, tezaurizată, valorificată cu multă grijă, ca o mărturie vie pentru generațiile prezente sau pentru cele viitoare, într-un volum de confesiuni speciale.

Coordonatoare proiect,

Preoteasa Dr. Cristina Benga

Centrul Bisericesc Românesc München

Membru al Departamentului Învățământ Religios al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

Coordonator al Grupului Internațional de Preotese „Sfânta Nona”

 

Preoteasa Dr. Alexandra Ștefan

Parohia Altötting, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului