Viena: Întâlnirea preoţilor şi reprezentanţilor parohiilor din Austria

Sâmbătă 29 septembrie, Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a prezidat, ȋn sala parohială a Bisericii „Sf. Ap. Andrei” din Viena, o ȋntrunire de lucru cu cei 14 preoţi ortodocşi români din Austria şi cu câte doi delegaţi din parohiile româneşti din această ţară. Principalul subiect pe ordinea de zi a fost discutarea şi analizarea Statutului Comunităţii Ortodoxe Române din Austria, iar apoi au fost prezentate teme de actualitate din viaţa parohiilor din Diaspora.

 

Duminică 30 septembrie, în aceeaşi biserică Ȋnaltpreasfinţia Sa – ȋnconjurat de preoţii români din Viena– a săvârşit dumnezeiasca Liturghie şi Botezul pentru Rebecca, al cincilea copil al Părintelui Emanuel-Ştefan şi a soţiei sale Diana Nuţu.
Credincioşii prezenţi s-au bucurat de binecuvântarea şi cuvântul de ȋnvăţătură al ierarhului nostru. Ȋn finalul slujbei Părintele paroh Nicolae Dura a mulţumit Ȋnaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit şi tuturor credincioşilor care au participat la sfânta slujbă.

Ştire preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena