Viena: rugăciune și flori la 172 de ani de la nașterea lui Eminescu

Sâmbătă, 15 ianuarie 2022 s-au împlinit 172 de ani de la naşterea lui Mihai Eminescu. În faţa  bisericii „Învierea Domnului” şi „Sf. Ap. Andrei” din Viena, unde străjuieşte o falnică statuie a nemuritorului poet, PC Pr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria şi PC Pr. Cristian Ioan Popa ajutaţi de câţiva corişti ai parohiei au săvârşit o slujbă de pomenire, la care au participat reprezentanți ai Statului Român și ai asociațiilor culturale românești locale.

 

Mihai Eminescu a cinstit Biserica Ortodoxă Română şi a numit-o aşa de gingaş şi frumos „maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbii și unitatea etnică a poporului”. Academia Română a inițiat şi Parlamentul României, în 2010 a adoptat legea, în semn de omagiu pentru Poetul Național, ca data de 15 ianuarie să fie dedicată Zilei Culturii Naționale.

La evenimentul comemorării lui Mihai Eminescu, desfășurat la Parohia „Sf. Ap. Andrei” au participat: Excelenţa Sa Dl. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României la Viena, D-na Florentina Bălășoiu, consul general al României în Austria, Dl. Grigore Sadovici, consul al Republicii Moldova în Austria, D-na Alexandra Panican, director al Institutului Cultural Viena, D-na Laura Hant, preşedinta Asociaţiei „Mihai Eminescu” din Viena ca şi reprezentanţi ai comunităţii române din Viena.
Participanţii au trecut apoi în sala parohială unde au rostit poeziile: Rugăciune, Înger şi demon (inspirată în faţa icoanei Maicii Domnului din domul vienez) şi au participat la o comunicare despre tinereţea vieneză a marelui nostru Eminescu.
Pomenirea genialului Eminescu la Viena se adaugă la eforturile ca 15 ianuarie – Ziua Culturii Naționale – să fie o sărbătoare a afirmării tuturor valorilor culturale și spirituale ale neamului român din ţară, dar şi din diaspora.
Știre și fotografii preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena.