Vizită arhierească în regiunea metropolitană Rhein-Neckar

Între 30 octombrie și 1 noiembrie 2021 ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastoral-misionară în regiunea metropolitană Rhein-Neckar și a bucurat cu prezența Sa comunitățile ortodoxe din orașele Ludwigshafen, Crailsheim și Mannheim. Ierarhul a hirotonit un preot pentru viitoarea parohie românească din Speyer.

 

Vizita a început sâmbătă 30 octombrie cu slujba vecerniei urmată de o seară duhovicească în parohia ”Învierea Domnului” din Mannheim. După slujba de seară părintele Mitropolit Serafim a răspuns întrebărilor duhovnicești ale credincioșilor. Temele abordate au fost complexe,  legate de problema fricii, a rugăciunii și a spovedaniei, despre cum sa ne poziționăm în situația pandemică actuală, și nu în ultimul rând, despre  liberul arbitru al pacientului aflat în stare gravă pe patul de spital, care s-a exprimat în favoarea încetării procedurilor medicale și deci pentru a fi lăsat să moară  vis-a-vis conștiința corpului medical care dorește să salveze orice viață aflată în pericol – un moment tulburător, unde numai rugăciunea și încrederea în dragostea nemărginită a lui Dumnezeu poate da alinare și pace sufletească.

Duminică 31 octombrie Înaltpreasfințitul părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a fost întâmpinat pentru prima dată și cu mare bucurie de credincioșii din Parohia „Sf. Treime“, „Sf. Arh. Rafael” și „Sf. Ier. Pirmin – ocrotitorul Pfalz-ului” din Ludwigshafen. Vizita arhierească a fost prilejuită de împlinirea unui an de la înființare și începerea activității noii parohii. Cu această ocazie a fost  hirotonit întru diacon domnul teolog Mihai Marian Chiric pe seama viitoarei parohii din localitatea învecinată Speyer. Alături de părintele mitropolit Serafim au slujit preotul paroh Constantin Prihoancă, părintele Claudiu Pătrașcu preot misionar al Mitropoliei Europei Centrale și de Nord in regiunea Nordrhein-Westfalen și părintele arhidiacon Dumitru Dura. 

În cuvântul de învățătură părintele mitropolit a îndemnat credincioșii la pocăință pentru păcatele făcute, la rugăciune, la păzirea poruncilor divine, la respectarea legilor dumnezeiești și a celor naturale și a  afirmat că excesele de orice fel duc la dezechilibru sufletesc și trupesc și la pierderea sănătății și a mântuirii. A îndemnat la multă milostenie și o inimă compătimitoare pentru a ne asemăna cu Dumnezeu cel milostiv. Credincioșii parohiei au organizat o colectă pentru programul  ”Burse pentru copii săraci din Moldova” care sprijină lunar cu alimente 730 de copii ai unor familii sărace și numeroase din județele Botoșani și Vaslui. Vizita din Ludwigshafen s-a încheiat cu o agapă oferită de credincioșii parohiei.

Duminică seara părintele Mitropolit a participat la o conferință dedicată Zilei Reformei în Crailsheim și a susținut conferința: „Religie și libertate”.

Luni, 1 Noiembrie 2021, părintele mitropolit Serafim a participat la liturghia panortodoxă din Rhein Neckar unde a slujit alături de preoții ortodocși din regiune: părintele Cristian Alexandru Podașcă (Mannheim), părintele Constantin Prihoancă (Ludwigshafen am Rhein), preot Gheorghe Negrea (Worms), preot Radu Grigore Vărărean(Ettlingen), preot Mircea Bîrsan (Duisburg), precum și slujitorii comunităților bulgară și greacă. Alături de ei au fost și părintele arhidiacon Dumitru Dura și părintele diacon Mihai Marian Chiric, care la momentul potrivit a fost prohirisit preot. Părintele misionar Mircea Bîrsan a primit la sfârșitul Sfintei Liturghii hirotesirea întru duhovnic.  

La agapa oferită de parohia Mannheim s-au discutat problemele comunității ortodoxe din regiune și necesitatea participării comune la programele ecumenice, în special la întrunirile ACK.

 a consemnat preot Constantin Prihoancă