Vizita coralei „Armonia” la Berlin

Crina Vasiliu-Kienle

Prezenți în Germania cu ocazia concursului Jocurile corale europene (European Choir Games) care a avut loc la Magdeburg pe perioada 5-12 iulie, membrii coralei bărbătești ortodoxe „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului au luat parte duminica, 12 iulie, la Sfânta Liturghie în parohia Sf. Arhangheli Mihail si Gavril din Berlin.

 Înființată în anul 2001 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Teodosie, corala Armonia este câștigătoarea mai multor premii internaționale dintre care fac parte medalia de aur la Jocurile Corale Mondiale desfășurate la Riga în 2014, marele premiu la Campionatul European al Corurilor desfășurat la Graz în 2013 și două medalii de aur la Olimpiada Jocurilor Corale Mondiale desfășurată în Statele Unite în 2012.

Aducând cu ei medalia de aur câștigată la secția Grand Prix of Nations la Magdeburg, la care s-au prezentat peste 99 de coruri din întreaga lume, membrii coralei au participat la Sfânta Liturghie printr-un sobor de trei preoți și opt diaconi, care  au slujit alături de părintele paroh Clement Lodroman, si printr-un cor de paisprezece studenți și seminariști, care au dat răspunsurile.

După terminarea Sfintei Liturghii, membrii coralei, sub conducerea Părintelui Arhidiacon Iulian Dumitru, au susținut un concert benevol, la care au fost invitați să ia parte toți membrii parohiei. Într-un colaj de cântece duhovnicești și folclorice, din care nu lipsit „Colindul Sf. Andrei”, „Cântarea Moților”, „Sara bună, bade Ioane”, „Balada Meșterului Manole” și doine din Ardeal, membrii coralei au impresionat prin intensitatea și claritatea glasurilor, și prin profunzimea pieselor pe care le-au cules din diferite zone ale țării. Bucuria de a asculta aceste voci în fața altarului noii biserici si de a se reîntâlni cu piese marcante ale muzicii sacre si ale folclorului românesc a reverberat în sufletele tuturor celor care au participat la concert și s-a continuat la agapa oferită în curtea bisericii.      

Foto: Irina Lißner