Vizită pastoral-administrativă a Mitropolitului Serafim în Viena

În  7 și 8 Noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în vizită pastoral-administrativă la Viena, unde a participat la ședința de toamnă a Conferinței Episcopilor Ortodocși din Austria, a slujit Sfânta Liturghie în Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, participând la cel de-al treilea hram al parohiei, de sărbătoarea Sf. Ier. Martin de Tours la Viena și apoi prezidând Conferința preoților din răsăritul și sudul Austriei.

 

Conferința Episcopilor Ortodocși din Austria

În dimineața zilei de luni, 7 Noiembrie, IPS Mitropolit Serafim a luat parte la lucrările ședinței Conferinței Episcopilor Ortodocși din Austria, ce s-au desfășurat în sediul Mitropoliei grecești din Viena, unde s-au discutat diferite aspecte din viața duhovnicească a ortodocșilor din Austria. Astfel, după raportul președintelui, cei doi inspectori pentru învățământul religios, Dl. Branislav Djukarić și Dl. Paschalis Archimandritis, au prezentat ultimele evoluții în domeniul educației religioase ortodoxe, unde s-a înregistrat și anul acesta o creștere vizibilă a numărului de elevi. După raportul anual privind activitățile preotului militar ortodox Alexandru Lapin, responsabilii pentru întâlnirea pan-ortodoxă a tinerilor din Austria, Pr. Emanuel Nuțu și Pr. Atanasie Buk au raportat despre întâlnirea desfășurată în luna octombrie, precum și despre planurile privind activitățile din următoarea perioadă. 
În cadrul ședinței, Conferința Episcopală a primit și vestea trecerii la cele veșnice a Arhiepiscopului Hrisostom al Ciprului, după o lungă boală, rugându-se pentru odihna sufletului lui în Împărăția cerească.
Alături de IPS Mitropolit Serafim au participat din partea Bisericii Ortodoxe Române și Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria și Pr. Emanuel Nuțu.

Sf. Ier. Martin de Tours sărbătorit la Viena
Întrucât unul dintre ocrotitorii spirituali ai noii biserici din sectorul 2 al Vienei este Sf. Ier. Martin de Tours, sărbătorit la 11 Noiembrie, Părintele Mitropolit a rânduit să fie prezent în mijlocul credincioșilor acestei Parohii și să sărbătorească anticipat pe al doilea ocrotitor. Astfel, luni seara a oficiat slujba Vecerniei unită cu Litia, în cinstea sărbătorii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, a rostit un cuvânt de învățătură, a citit rugăciuni de dezlegare și a binecuvântat pe cei prezenți.
Marți dimineața, în ziua cinstirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie, fiind înconjurat de 9 preoți si 3 diaconi, prezenți fiind si mulți credincioși, răspunsurile fiind date armonios de Corul bisericii, dirijat de Dna. Ecaterina Coresi. A ținut la momentul cuvenit cuvânt de învățătură despre Sfinții Îngeri, îndemnând pe toți la trăirea unei autentice vieți duhovnicești. La sfârșitul Sf. Liturghii, Ierarhul a hirotesit întru duhovnic pe Pr. Florin Corduneanu, slujitor al bisericii și a evidențiat apoi viața si virtuțile Sf. Ier. Martin de Tours. Un cuvânt de încurajare și de îndemn spre fapta de milostenie l-a avut pentru toți cei prezenți. De asemenea, a felicitat pe părintele paroh, pe diaconii bisericii, corul si echipa Școlii Parohiale pentru activitățile permanent organizate pentru cei mari și în mod deosebit pentru tinerii și copiii Parohiei și a urat cele cuvenite credincioșilor care poartă nume de îngeri.

 

Conferință preoțească
În seara zilei de marți, 8 Noiembrie, Mitropolitul Serafim a avut o întâlnire de lucru cu preoții români din răsăritul si sudul Austriei (Viena și landurile Austria de Jos, Burgenland și Steiermark), tema principală a întâlnirii fiind: „Spovedania și Duhovnicia”. După o prezentare generală, Părintele Mitropolit a răspuns întrebărilor practice ale preoțilo, referitoare la această temă atât de sensibilă și actuală, anume Taina Spovedaniei. A fost abordat și discutat și documentul redactat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședința din 29 Septembrie 2022, privitor la Spovedanie și duhovnicie.

Pe parcursul celor două zile, IPS Mitropolit Serafim, împreună cu PC Pr. Emanuel Nuțu au avut întrevederi și discuții cu pictorul Prof. Alexandru Nicolau referitoare la planurile de pictură interioară și exterioară ale noii biserici ocrotite de Sfântul Ștefan cel Mare. Cu această ocazie au fost împărțite registrele și au fost stabilite scenele, textele și sfinții care vor fi înfățișați în pictura în frescă a bisericii, urmând să fie definitivat dosarul ce va fi înaintat spre aprobare Comisiei de pictură a Bisericii Ortodoxe Române.

Pr. Emanuel Nuțu, Viena

Foto: Facebook/Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena