Vizită pastorală în Austria, înainte de Postul Mare

În ultimele zile dinaintea Postului Mare, în 12–14 martie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastorală în parohiile românești din Amstetten, St. Pölten și Zell am See și a prezidat prima ședință a cercului pastoral-misionar al preoților din Austria de Vest.

 

Vineri seara (12 martie), Înaltpreasfinția Sa și-a început vizita sa în Parohia „Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” și „Sf. Mc. Agata” din Amstteten, păstorită de PC Părinte Ștefan-Casian Lungeanu, unde a săvârșit Taina Sfântului Maslu, împreună cu un sobor de 6 preoți, la care au participat un număr impresionant de credincioși. Părintele Ștefan Lungeanu a mulțumit la final Inaltpreasfinției Sale pentru bucuria de a fi în mijlocul credincioșilor parohiei, precum și preoților, mărturisind ca este pentru prima dată când în parohie s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu cu un număr așa mare de slujitori.

A doua zi, Ierarhul și-a continuat vizita pastorală în Parohia „Sf. Ierarh Ipolit Romanul“ şi „Sf. Martiri Brâncoveni” din St. Pölten, păstorită de PC Pr. Cătălin Soare, unde a slujit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La sfârșitul Sfintei Litughii, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură la una dintre cele mai frumoase Evanghelii, tâlcuind Rugăciunea Domnească cerere cu cerere și evidențiind importanța iertării semenilor pentru a dobândi îndrăzneală la rugăciune și semnificația postului și a faptelor bune. La final, Mitropolitul a sfințit două icoane din catapeteasmă, a Maicii Domnului și a Sf. Ier. Nicolae, pictate de părintele iconar Răzvan Gască. Acestea sunt componente a unui proiect iconografic deosebit.

În după-amiaza aceleiași zile, IPS Serafim a ajuns în inima munților Alpi, la Zell am See, în Parohia „Maica Domnului Prodromița” şi „Sf. Mărturisitori Visarion, Oprea și Ioan din Galeș“, păstorită de PC Pr. Liviu-Paul Ghioc. Aici, ÎPS Sa a săvârșit Taina Sfântului Maslu alături de un sobor de 9 preoți. În încheierea slujbei, Ierarhul a lăudat și a binecuvântat inițiativa părintelui Liviu-Paul Ghioc de formare a cercului pastoral-misionar al preoților din Austria de Vest, care are ca scop o mai bună colaborare între slujitorii altarului, căutând exemplul personal şi folosind sfaturile de la preoții cu experiență vastă. După Taina Sfântului Maslu, IPS a prezidat prima întrunire a acestui cerc pastoral-misionar, unde s-au discutat probleme administrativ-teritoriale, pastorale și liturgice ale parohiilor.

În ultima zi a vizitei arhierești, IPS Serafim a continuat șederea la Zell am See, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, în cadrul căreia a hirotesit întru citeț pe cântărețul parohiei, dl. Dumitru Sandu. În cuvântul de învățătură, Ierarhul evidențiat importanța abțineri credinciosului, nu numai de la bucate, ci mai ales de la păcate, întrucât acestea sunt piedici spre mântuirea sufletului. După Sfânta Liturghie, Mitropolitul a avut o întâlnire cu preotul catolic din zonă, Mag. Rudolf Weberndorfer. Ulterior, a vizitat biserica de vară, „Sfânta Treime”, în care comunitatea românească își desfășoară activitatea.

Vizita pastorală a  IPS Sale în aceste parohii din Austria a fost un prilej de bucurie pentru toți credincioșii, dar și pentru preoți, întrucât am primit binecuvântarea și întărirea în rugăciune a ierarhului la acest început de urcuș duhovnicesc al Postului Mare.

 

Pr. Liviu – Paul Ghioc