Vizită pastorală în Austria

Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim efectuat o vizită pastorală în Austria, în perioada 28 februarie – 3 martie 2019. ȊPS Sa a săvârşit mai multe slujbe şi dialoguri duhovniceşti cu preoţi şi credincioși în patru comunităţi ortodoxe româneşti de pe teritoriul Austriei: Wiener Neustadt, Viena, Amstetten și Linz.

 

 Vizita în Austria a început în joi, 28 februarie, la Centrul Mișcării Focolare din Viena, unde a participat la o întâlnire cu mai mulți episcopi. Vineri dupa amiază, Părintele Mitropolit a vizitat împreună cu Părintele Emanuel Nuțu și arhitecții Mihaela și Georg Baldas-Ionescu șantierul noii biserici din sectorul 2 al Vienei și a făcut o rugăciune de binecuvântare a lucrărilor.

Vineri seara, 1 martie, numeroși credincioși, unii veniți de departe (Viena, St. Pölten, Graz ș.a.) au participat la Taina Sfântului Maslu săvârșit de către ÎPS Sa împreună cu PC Preoți  Răzvan Gască (paroh) și Cătălin Soare (St. Pölten). La sfârșitul slujbei, a vorbit de perioada Triodului, ca timp de înfrânare și rugăciune, însoțite de fapte bune față de semenii aflați în nevoi, pentru întâmpinarea Învierii Domnului. A urmat un dialog viu între ierarh și credincioși care au pus numeroase întrebări. După slujbă, cei prezenți au luat parte la o agapă cu mâncări de post tradițional-românești.

Sâmbătă dimineața, 2 martie, Părintele Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie în biserica „La Sfânta Înviere“ și „Sf. Ap. Andrei” din Viena, înconjurat de PC Părinți: Nicoale Dura (paroh și vicar eparhial pentru Austria), Dumitru Viezuianu (Salzburg), Emanuel Nuțu (Viena), Cătălin Soare (St. Pölten), Răzvan Gască (Wiener Neustadt), Andrei Bordeianu (Feldkirch) și Diac. Dumitru Dura.

Aflându-ne în sâmbăta dinaintea Duminicii Înfricoşătoarei Judecăţi, cunoscută şi sub denumirea de Moşii de iarnă, când se pomenesc cei trecuți la cele veșnice, s-a săvârșit slujba parastasului de obște.

În sala mare a Parohiei, a urmat apoi ședința de lucru a preoților din Vicariatul pentru Austria, pe ordinea de zi fiind proiectul de statut al Biserici Ortodoxe Române din Austria (Körperschaft des öffentliches Rechtes / Corporație de drept public).

Seara, Părintele Mitropolit a săvârșit Taina Sf. Maslu urmată de o Seară duhovnicească în biserica Parohiei „Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” și „Sf. Agata“ din Amstetten, fiind înconjurat de PC Preoți: Ștefan Casian Lungeanu (paroh), Vasile Lungeanu (Wels) și Cătălin-Florin Soare (St. Pölten). Ierarhul a ținut o meditație despre iubirea și ajutorarea concretă a aproapelui (Matei cap. 25) după care au urmat întrebările din parte acelor prezenți.

Duminică, 3 martie, vizita pastorală a continuat în orașul Linz, capitala statului Austria Superioară (Oberösterreich), la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh“, păstorită de PC Părinte Sorin Bugner. Ierarhul a fost primit după datina noastră străbună cu pâine și sare de o mulțime de credincioși. IPS Sa a săvârșit Sfânta Liturghie iar în cuvântul de învățătură, a tâlcuit Evanghelia Duminicii Înfricoșatei Judecăți care care se va face după un singur criteriu: iubirea milostivă a semenilor. A îndemnat pe credincioși la milostenie și la ajutorarea semenilor rămași în Țară. A urmat apoi o slujbă de pomenire pentru cei trecuţi la Domnul.

Părintele Sorin Bugner a mulțumit ierarhului pentru rugăciune și binecuvântare precum și bunilor credincioși care sunt implicați în activitățile parohiei. La sfârșit, s-a făcut o colectă pentru copiii săraci din jud. Vaslui și Botoșani, proiect derulat de Mitropolia noastră.

Vizita arhierească la Linz s-a încheiat cu o agapă, la care au participat și oaspeți ecumenici. Aceștia au fost foarte impresionați de activitatea parohiei noastre din Linz și au apreciat în mod deosebit căldura sufletului și ospitalitatea românească.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!