Vizită pastorală în nordul Germaniei

În preajma sărbătorii Sf. Ierarh Ansgar de Hamburg și Apostolul Nordului (+865), între 8 – 10 februarie 2019 ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastorală în Parohiile „Cuv. Parascheva de la Iași” din Hannover, „Sf. Ioan Botezătorul“ din Hamburg și „Sf. Ierarh Ansgar“ și „Sf. Martiri Brâncoveni“ din Hamburg-Harburg, comunități ortodoxe românești aflate în Protoieria Germaniei de Nord.

Pentru creștinii ortodocși români din Hannover, zilele de vineri și sâmbătă au fost o adevărată binecuvântare. Vineri, încă de la lăsarea serii, numeroși credincioși, unii veniți chiar de departe, au participat la Taina Sfântului Maslu săvârșit de către ÎPS Părinte Mitropolit Serafim înconjurat de PC Preoți : Mihai Ilaș (Hannover), Marius-George Cristea (Bremen), Alin-Justinian Florea (Salzgitter), Bogdan Ilie (Osnabrück), Alexandru Cărbunescu (Hamburg-Harburg) și Cătălin Patriche (Bremenhaven). Ierarhul a ținut o meditație îndemnând pe cei prezenți la mai multă rugăciune și asceză, la iubirea și ajutorarea concretă a aproapelui. Cei prezenți au adresat întrebări legate de cuvântul adresat, la care Părintele Mitropolit a răspuns cu multă dragoste și bucurie părintească. După slujbă, toți cei prezenți au luat parte la agapa creștină, organizată de membrii parohiei, unde credincioșii s-au bucurat și de mâncărurile de post tradițional-românești.

Bucuria duhovnicească a continuat și sâmbătă dimineața prin săvârșirea Sf. Liturghii arhierești la care foarte mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine. La sfârșitul slujbei toți cei prezenți au luat parte la agapă.

Orașul Hannover este capitala Landului Saxonia Inferioară din Germania cu o populație de aproape 600.000 locuitori.

Sâmbătă seara, IPS Sa a săvârșit Taina Sf. Maslu în Parohia „Sf. Ioan Botezătorul“ din Hamburg, păstorită de PC Părinte Vlad Manolache. Din soborul slujitor au făcut parte PC Preoți: Vlad Manolache (paroh), Sergij Baburin (parohia rusă „Sf. Ioan de Kronstadt” din Hamburg), Alin-Justinian Florea (Salzgitter), Alexandru Cărbunescu (Hamburg-Harburg) și Cătălin Patriche (Bremenhaven). A urmat cuvântul de învățătură a IPS Sale și obișnuitul dialog între credincoși și ierarh. La sfârșitul slujbei, Părintele Mitropolit, la propunera Părintelui Vlad, a înmânat Gramata mitropolitană la doi credincioși care s-au implicat în mod deosebit la înfrumusețarea bisericii: Dl. Walter Johannes Thobaben și Dl. Petre Schipor.

Parohia „Sf. Ioan Botezătorul“ din Hamburg a fost înființată cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Serafim la cererea credincioșilor în anul 2007. Comunitatea are locașul să propriu de rugăciune din anul 2013. La sfârșitul anului trecut, biserica a fost înfrumusețată prin montarea unui nou iconostas sculptat în România.

Duminică, 10 februarie, vizita pastorală a continuat în sudul orașului Hamburg, la Parohia „Sf. Ierarh Ansgar“ și „Sf. Martiri Brâncoveni”, înființată cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Serafim în urmă cu doi ani de către Părintele Alexandru Cărbunescu. Ierarhul a fost primit după datina noastră străbună cu pâine și sare de o mulțime de credincioși, foarte mulți îmbrăcați în portul național. IPS Sa a săvârșit Sfânta Liturghie pentru prima dată în acestă parohie, înconjurat fiind de PC Preoți:  Marius-George Cristea (Bremen), Ieromonahul Luca Mirea, Alexandru Cărbunescu (paroh) și diaconul Dumitru Dura (Nürnberg). În cuvântul său de învățătură, Ierarhul a îndemnat pe credincioși să urmeze exemplul de stăruință în rugăciune al femeii canaanence. Părintele Alexandru a mulțumit ierarhului pentru rugăciune și binecuvântare precum și bunilor credincioșilor care sunt implicați concret în activitățile parohiei. La sfârșit s-a făcut o colectă pentru copii săraci din jud. Vaslui și Botoșani, proiect derulat de Mitropolia noastră în care sunt ajutați 500 de copii cu suma de 30 Euro lunar.

Vizita arhierească la Hamburg-Harburg s-a încheiat cu o agapă la care au participat toți cei prezenți la Sfânta Liturghie, având alături și oaspeți ecumenici, care au rămas foarte plăcut impresionați de activitatea Bisericii noastre în această zonă a Germaniei, apreciind în mod deosebit căldura sufletului și ospitalitatea românească.

Hamburg este unul din cele 16 landuri federale ale Germaniei. Ca teritoriu este identic cu orașul, mai precis cu orașul-stat numit oficial „Orașul liber și hanseatic Hamburg” cu o populație de aproape două milioane de locuitori, fiind al doilea oraș ca număr de locuitori, după Berlin.