Vizită pastorală și conferință preoțească în Austria

Înaltpreasfințitul Serafim s-a aflat, în 26 octombrie, în vizită pastorală în Austria, cu ocazia hramului parohiei românești „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Klagenfurt. Totodată, de ziua națională a Austriei, Ierarhul s-a întâlnit la Linz cu slujitorii tuturor parohiilor românești din Vicariatul Ortodox Român al Austriei, fiind discutate probleme de interes administrativ și pastoral.

Parohia ortodoxă română „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Klagenfurt și-a sărbătorit hramul în ziua de 26 octombrie. Sărbătoarea Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir a fost încununată de Sf. Liturghie arhierească, săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, alături de părintele paroh Visarion Ipati, părintele diacon Mihai Sârba și diaconii de la Centrul Mitropolitan.

În cuvântul de la finalul slujbei, Părintele Mitropolit le-a vorbit credincioșilor prezenți în număr mare la biserică despre viața Sfântului Mucenic Dimitrie, îndemnându-i pe toți să urmeze pilda vie a sfinților, înmulțind rugăciunea și faptele bune. De asemenea, IPS Serafim i-a îndemnat pe credincioși să fie mereu aproape de Părintele Visarion, sprijinindu-l în activitatea pastorală, misionară și culturală pe care acesta o depune și mai ales contribuind la demersurile pentru cumpărarea unui teren, pe care va fi construită o biserică.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă, la care credincioșii prezenți, deși aflați departe de casă, s-au putut bucura de o frumoasă atmosferă românească.

În aceeași zi, la Linz a avut loc o întâlnire cu preoții ortodocși români din Austria. Ședința a fost prezidată de IPS Părinte Mitropolit Serafim. Au fost prezenți, alături de PC Pr. Vicar Nicolae Dura, toți preoții din Austria. Pe ordinea de zi s-au regăsit probleme de actualitate din viața parohiilor, precum reprezentarea în fața autorităților locale, intensificarea slujirii în zonele populate de români, etc. IPS Serafim le-a mulțimit preoților pentru misiunea pe care o depun în această țară și i-a îndemnat la o lucrare continuă și susținută în slujirea lui Dumnezeu și a aproapelui.