Ziua Națională în Parohia Düsseldorf

Ziua de 1 decembrie 2023 a reprezentat un moment unic pentru Parohia „Sf. Treime” și „Sf. Ier. Nicolae” din Düsseldorf. Pentru prima dată Ziua Națională a României a fost organizată în colaborare cu Asociația Medicilor Români din NRW și cu Asociația Profesorilor Români din NRW.

Împreună cu cele două asociații a fost organizat un program special dedicat evenimentului Zilei Naționale, care a constat din momente artistice și scurte cuvântări.  

Evenimentul a debutat cu Slujba Te Deum-ului. Înainte de programul artisitc au luat cuvântul părintele protoiereu dr. Iosif-Cristian Rădulescu, parohul comunității ortodoxe române din Düsseldorf,  doamna dr. Dumitrița Gafencu, purtător de cuvânt al Asociației Medicilor Români din NRW și doamna profesoară Simona Ilea Pop, vicepreședinte al Asociației Profesorilor Români din NRW.

Domnul Paul Bagiu, profesor de istorie, a ținut o cuvântare despre semnificația istorică și efectele unirii de la 1 decembrie 2018, iar artista Maria-Luiza Antonescu a oferit momente muzicale deosebite, alături de domnul dr. Iulian Iordache, care a recitat versuri încărcate de simbolism.

Întâlnirea s-a încheiat cu o recepție dată în cinstea Zilei Naționale și a rămas un punct de reper pentru acest prilej.