• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

În ziua de 2 iunie, după relaxarea măsurilor de protecţie impuse de pandemia Covid-19, la Parohia „Sf. Antonie” din Viena a avut loc o zi de împreună-bucurie cu o parte din copiii atât de dragi nouă! Din pricina restricțiilor actuale, numărul participanţilor a fost limitat pentru a se respecta regulile impuse de autorități.

 

Am petrecut opt ore la umbra Bisericii, ore în care alături de Ioana Stoicescu (cadru universitar al Universităţii din Bucureşti) am vorbit engleză; ne-am răsfăţat cu cântec şi dans  cu mezzosoprana Carolina Iulia Astanei (Opera din Graz), am desenat cu Mădălina Cibu (absolventă a Facultăţii de arhitectură din Viena), am descoperit cu fascinaţie străzi din sectorul 15 al Vienei în cadrul orei de orientare sportivă cu Maria Tulban (studentă la Facultatea de Medicină şi o mare pasionată de sport) şi nu în ultimul rând am savurat ritmurile şi mişcările graţioase propuse nouă de balerina Alexandra Ion.

Ziua a început cu rugăciune şi s-a terminat în rugăciune, alături de părintele Ioan, iar îmbrăţisările calde de la final ne-au spus că va trebui să repetăm şi mai des experienţa Şcolii „Împreună” în cadrul Parohiei noastre.

Mulţumim şi doamnei Lili Jitariuc pentru sprijinul nepreţuit oferit de-a lungul zilei!


Preoteasa Patricia Moga, organizator

Știre și imagini preluate de pe pagina de internet a Parohiei „Sf. Antonie” din Viena

Caută în site

construimcatedrala.ro