Pomenirea eroilor neamului, de praznicul Înălțării Domnului, la Nürnberg

De sărbătoarea Înălțării Domnului, Mitropolitul Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în catedrala din Nürnberg, împreună cu slujitorii de la Centrul Mitropolitan și credincioșii din capitala Franconiei. După rânduiala Bisericii, la încheierea slujbei toți cei prezenți au participat  la slujba de pomenire a tuturor eroilor neamului, săvârșită la troița din curtea așezământului mănăstiresc, iar în după-amiaza aceleiași zile a avut loc parastasul și la mormintele soldaților români din cimitirul de sud al orașului.

În cimitirul „Südfriedhof” din Nürnberg sunt îngropați, alături de soldați germani și ruși decedați în timpul Primului Război Mondial, un număr de 15 soldați români, trecuți la cele veșnice în perioada ianuarie-iunie 1917, cunoscuți cu numele și data morții. Aceștia au fost prizonieri în urma avansării austro-germane în teritoriul românesc la sfârșitul anului 1916.

Numeroase morminte ale soldaților români din Primul Război Mondial se găsesc și la Viena, Tulln, Zwentendorf (lângă St. Pölten) și în Tirolul de sud – Austria,  la Ingolstadt, Crailsheim, Berlin, Dülmen (lângă Münster), Haltingen (lângă Freiburg), Zwickau – în Germania, precum și în apropierea altor orașe din cele două țări central-europene.