19 octombrie: la Kufstein vor fi sărbătoriți Sfinții Mărturisitori Ardeleni

În fiecare an, la data de 21 octombrie, Biserica Ortodoxă Română face prăznuirea Sfinților Mărturisitori: Cuv. Visarion şi Sofronie, Mc. Oprea și Preoţii Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel. Ca și în anii trecuți, un pelerinaj pe urmele Sfinților Mărturisitori Ardeleni va fi organizat de Parohia Innsbruck, sâmbătă 19 octombrie, la Kufstein – locul pătimirii acestora.

 Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită de către IPS Părinte Mitropolit Serafim înconjurat de un sobor de preoți și diaconi în catedrala „St. Vitus” de la poalele cetății, începând cu ora 9:00. După aceea se va urca în cetate pe urmele Sfinților Mărturisitori și se va săvârși un Acatist.

Vă invităm cu bucurie să luați parte la această sărbătoare!

 Pr. Mircea Ioan Oniga

Foto: sărbătoarea Sfinților Mărturisitori, în anul 2018