Sfințirea noii biserici românești din Worms

Joi 3 Octombrie 2019,  în numele Preasfintei Treimi, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, în cinstea Sfântului Ioan Botezătorul și a Sfântului Apostol  Andrei, cel întâi chemat, s-a sfințit noua biserică a românilor din Worms și a tuturor ortodocșilor din acest oraș, de către Înaltpreasfințitul Părinte  Arhiepiscop și Mitropolit Serafim. La sfințirea  altarului au participat, alături de un sobor de preoți și diaconi, numeroși credincioși ortodocși din Worms, Mannheim și împrejurimi.

Acest sfânt locaș s-a ridicat prin jertfa familiei  Markus și Mihaela Grün, în aducerea aminte a fiului lor Andreeas Iohannes, trecut la Domnul la vârsta de 12 ani, în 10 octombrie 2018, iar ctitoria lor este  o mărturisire  și o mărturie înaintea lui Dumnezeu  a credinței  noastre strămoșești.

Alături de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim au participat preoți  și  diaconi din Arhiepiscopie și din țară, precum și  preoți  greci și  bulgari, iar în cadrul Sfintei Liturghii a avut loc instalarea ca preot paroh a părintelui  Negrea Gheorghe. Ne-am bucurat de un număr  mare de peste 300 de credincioși , care la sfârșitul  Sfintei Liturghii au participat la agapa în cinstea fiului ctitorilor, Andreas Iohannes, pentru care s-a săvârșit  și  parastasul de un an de la trecerea la cele veșnice.

Invităm toți creștinii  ortodocșii să  ne bucurăm împreună întru Hristos,  participând  la sfânta și dumnezeiasca Liturghie, spovedindu-ne și împărtășindu-ne cu Sfintele Taine. Adresa bisericii cu hramurile „Sf. Prooroc Ioan Botezătorul” și „Sf. Apostol Andrei” este: Weinsheimerstr . 75A, 67547 Worms – landul Rheinland-Pfalz.              

Preot Gheorghe Negrea