A 5-a Întâlnire panortodoxă a tinerilor din Austria

Sâmbătă, 1 octombrie 2016, în ziua de prăznuire a Acoperământului Maicii Domnului, a avut loc la Viena a cincea Întâlnire pan-ortodoxă a tinerilor din Austria. Este deja tadiţie la Viena, ca o dată pe an să se organizeze un asemnea eveniment pentru tinerii ortodocşi, la propunerea şi cu binecuvântarea Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Austria. Acest eveniment duhovnicesc s-a desfăşurat în Campusul şcolar catolic „Mater Salvatoris” din Kenyongasse 4-12, sectorul 7, cu implicarea Bisericilor Ortodoxe surori din Austria.

Având ca temă de întâlnire „Maica Domnului în Sfânta Scriptură şi în viaţa noastră”, tinerii au început aceasta zi prin participarea la Sf. Liturghie săvârşită în limba germană de către Înaltpreasfinţitul Dr. Arsenie, Mitropolitul grec al Austriei, înconjurat de preoţi şi diaconi ai bisericilor ortodoxe din Austria, răspunsurile liturgice fiind date într-o frumoasă armomie de către corul Bisericii sârbeşti din Viena. După Sf. Liturghie, tinerii ortodocşi prezenţi au primit invitaţia de a participa la o agapă pregătită în mod deosebit pentru ei.
Programul de după-amiază a dat posibiliatea tinerilor prezenţi să-şi îmbogăţească cunoştinţele despre Maica Domnului. Au fost organizate 10 Workshop-uri conduse de preoţi şi profesori de religie, prin care s-au dezbătut diferite aspecte din viaţa Maicii Domnului, astfel încăt, tinerii participanţi să plece după această zi cu mai multe cunoştinţe, mai multă dragoste şi încredere în rugăciunile de mijlocire ale Maicii Domnului. De asemenea, tinerii au avut ocazia să înveţe o cântare în cinstea Maicii Domnului, rugaciunea Cuvine-se cu adevărat şi istoria ei, să înţeleagă semnificaţia Icoanelor Maicii Domnului, să asculte câteva din minunile Maicii Domnului, iar la sfârşit, printr-un frumos joc, să răspundă la câreva întrebări referitoare la învăţăturile primite în această zi.
Tema întâlnirii fiind făcută cunoscută cu ceva timp în urmă, mulţi tineri s-au întrecut în a scrie Eseuri despre Maica Domnului, poveşti şi poezii care trădează modul în care ei o percep pe Presfânta Nascătoare de Dumnezeu, alţii au desenat sau pictat chipul ei, iar cei mai inspiraţi au fost premiaţi, primind nu doar aplauze ci şi un cadou care să le amintească toată viaţa despre această zi.

Reportaj Trinitas TV

Fiind binecuvântaţi şi cu un timp însorit, programul a continuat în curtea interioară a campusului, tinerii având posibilitatea de a comunica unii cu alţii, de a lega noi prietenii, de a se convinge că nu sunt singuri ortodocşi într-o ţară majoritar catolică, ci mulţi alţii de vârsta lor trăiesc şi cresc sufleteşte în Sfânta Ortodoxie. De asemenea, au putut participa la mai multe activităţi: pictură pe sticlă, dansuri tradiţionale, împletire metaniere şi cruci, muzică, program sportiv, degustare de bucate tradiţionale, etc.)
Ne-am bucurat de o atmosfera cu totul deosebită, şi ne-am convins încă o dată că trăim într-o unitate sfânta, de împreună rugare şi de împreună lucrare, cu mic şi mare, în ogorul lui Hristos. Prezenţa atâtor tineri la o întâlnire cu caracter duhovnicesc este o încurajare că Sfânta Ortodoxie este trăită în Austria cu multă bucurie şi responsabilitate şi de către tinerele vlăstare, o dovadă că anii tinereţii pot fi trăiţi frumos şi puşi în slujba lui Dumnezeu spre mântuirea sufletului şi bucuria aproapelui.
Din partea Bisericii Ortodoxe Romane din Austria au participat la Sf. Liturghie Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicarul Austriei, Pr. Razvan Gască (Wr. Neustadt), care a organizat un Worshop de pictură pe sticlă, Pr. Cătălin Soare (St. Pölten), care a condus un Workshop despre Adormirea Maicii Domnului şi Pr. Emanuel Nutu (Viena).
Si anul acesta, la propunerea Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Austria, evenimentul a fost organizat de către Pr. Emanuel Nuţu din Biserica Ortodoxă Română şi Arhidiaconul Atanasie din Biserica Ortodoxă Greacă.

 Pr. Emanuel Nuțu, Viena

Informații și foto preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Românești din Viena