Slujire arhierească la Kempten

Duminică, 18 septembrie, credincioșii Parohiei „Sf. Ioan cel Nou de la Suceava” și „Sf. Ier. Bonifațiu” din Kempten au avut bucuria de a primi vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, care a purtat discuții privind primirea în folosință a unei biserici potrivite necesităților parohiei, precum și înființarea unui cimitir ortodox.

 PC Părinte Cristian Căjvăneanu și românii ortodocși din Kempten se adună de doi ani la sfintele slujbe în biserica Sf. Michael, pusă la dispoziția parohiei noastre de către comunitatea catolică din oraș. Tânăra comunitate românească situată la poalele Alpilor este una activă și implicată în mai multe activități sociale din oraș.

La invitația părintelui paroh, Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, s-a aflat în mijlocul comunității în Duminica după Sărbătoarea Sfintei Cruci, săvârșind Sfânta Liturghie și rostind un cuvânt de învățătură despre asumarea crucii de către fiecare creștin.

După Sfânta Liturghie, PS Sofian a avut o întrevedere cu domnul Joseph Mayr, primarul orașului și cu prelatul Bernhard Ehler, decanul catolic din Kempten, în vederea primirii în folosință a unei biserici potrivite comunității românești. De asemenea, PS Sa a purtat discuții privind înființarea unui cimitir ortodox, alături de cel catolic, în centrul orașului. Acesta este necesar, avându-se în vedere prezența numeroasă a românilor, dar și a rușilor și sârbilor în capitala județului Oberallgäu.

Slujba s-a continuat cu o agapă organizată de parohie.

Parohia Sf. Ioan cel Nou de la Suceava” și „Sf. Ier. Bonifațiu” din Kempten s-a înființat în februarie 2014, după hirotonia părintelui Cristian Căjvăneanu și delegarea sa de a organiza comunitatea românească din oraș. Părintele Cristian întreprinde pe lângă pastorația cotidiană o activitate deosebită în spitalele și penitenciarele din regiunea de sud-vest a Bavariei. La începutul anului 2016 în Kempten erau înregistrați 767 cetățeni români, iar în regiunea Oberallgäu alte 849 persoane cu pașaport românesc.