A început înscrierea la programul de studiu online „Pastorație și duhovnicie”

Programul de studiu online „Pastorație și duhovnicie – Lucrarea duhovnicului în contextul pastoral contemporan“ este dedicat pregătirii şi perfecţionării preoţilor, fiind organizat de Centrul Ortodox de Studii şi Cercetare „Dumitru Stăniloae“ din Paris.  
Conferințele au scopul de a consolida, diversifica și adânci cunoștințele cursanților printr-o împletire de prezentări academice și dialoguri duhovnicești, încercând, prin aceasta, să se atingă o sferă cât mai largă a harismelor duhovnicești prezente în Biserică și împărtășite credincioșilor prin lucrarea de îndrumare și formare duhovnicească.

Modulul „Pastorație și duhovnicie se adresează în special preoților duhovnici tineri, însă este deschis și celoralti clerici, preoți si diaconi, clerului inferior (citeți, ipodiaconi), precum și credincioșilor care se pregătesc pentru o slujire pastorală în cadrul Bisericii.  

Cursurile se desfășoară sub forma de prelegeri online, in direct, și sunt susținute în limba română de profesori din Romania și din occident. Anul acesta, programul a fost reînnoit, printre prelegerile confirmate fiind:

Diac. Prof. Ioan Caraza, ‘Sfințenie, delicatețe si jertfă în lucrarea pastorală’
Pr. Dr. Liviu Barbu, ‘Introducere în spiritualitatea îndrumării duhovnicești’
Pr. Conf. Patriciu Vlaicu, ‘Canonul Bisericii și slujirea duhovnicului’
Pr. Conf. Constantin Necula, ‘Să reînvățam să povestim Evanghelia’
Psih. Dr. Simona Ciobanu, ‘Diferențierea dintre boala psihică și boala spirituală’

Cursurile vor avea loc în perioada: 16 februarie – 18 mai 2017 (cu două vacanțe: 27 febr. – 5 mar. și 10 – 23 apr.), joia, orele 20.30 – 22.30 (ora Europei Centrale) şi vor fi ținute prin intermediul unei platforme pentru conferințe și cursuri online care oferă o foarte bună calitate a sunetului și imaginii.
Orarul și înregistrările cursurilor, detaliile asupra întocmirii lucrării de aprofundare și alte informații practice vor fi postate în pagina cursanţilor acestui modul (ataşată avizierului virtual de website-ul Centrului de teologie).
Prelegerile vor îmbina aspecte teoretice (istorice, teologice, liturgice, de psihologie, etc.) și practice, legate, în special, de formarea preoților care doresc să-și îmbogățească cunoștințele și experiența duhovnicească și a celor care se pregătesc pentru slujirea Bisericii. Cursanții vor avea ocazia sa asculte prelegerile în direct prin platforma internet a Centrului Dumitru Stăniloae, iar la sfârșit vor putea adresa întrebări, practice si academice, profesorilor.
Evaluarea urma programului de studiu se va face în cadrul unei întâlniri față către față a cursanților cu profesorii, programată a avea loc la Paris, între 10 și 12 octombrie 2017. Cele trei zile de lucru ale acestei întâlniri vor cuprinde, pe lângă evaluarea propriu-zisă a cursanților, o sesiune de prelegeri în plen din partea profesorilor, ateliere tematice și vizitarea câtorva obiective turistice din capitala franceză. Întregul program va fi încadrat într-un program liturgic ce va culmina cu săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, în ultima noapte a întâlnirii.

Înscrierile se pot face pe pagina programului, aici în perioada : 1 – 15 februarie 2017.

Taxa de înscriere în acest program de studiu este în valoare de 100 de euro (trebuie achitată înainte de 1 martie 2017) şi se realizează prin virament bancar, sau direct pe pagina programului, aici.  Persoanele care, din diferite motive, nu-și permit achitarea integrală a taxei de înscriere au posibilitatea solicitării unei burse de studiu din partea Centrului.

Echipamente necesare: un calculator și o conexiune bună la Internet