Prezentare despre Sinodul din Creta, la Viena

Părintele profesor Ioan Moga (Biserica „Sf. Antonie” – Viena) a susţinut în data de 1 februarie, în cadrul recepţiei anuale găzduite de cardinalul Christoph Schönborn în Palatul Arhiepiscopal o prezentare despre însemnătatea Sfântului şi Marelui Sinod din Creta (2016).

La întâlnire au participat înalte oficialităţi: ministrul de externe Sebastian Kurz, reprezentanţi ai cultelor din Austria, precum şi personalităţi din domeniul academic şi al instituţiilor social-caritabile din Viena. Dintre episcopii prezenţi menţionăm pe mitropolitul grec IPS Arsenios, episcopul sârb PS Andrej şi episcopul copt Gabriel. Din partea Bisericii ortodoxe române au mai fost prezenţi: pr. Nicolae Dura, pr. Emanuel Nuţu şi pr. Razvan Gască.

Informaţie preluată de pe site-ul Bisericii „Sf. Antonie” din Viena