A patra ediție a taberei „Bucuria prieteniei”, la Nemțișor

În perioada 21-26 august 2023 a avut loc a patra ediție a Taberei „Bucuria Prieteniei”, tabără de spiritualitate ortodoxă și limbă română, organizată sub egida Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, această ediție s-a desfășurat în România, la Centrul de tabere „Nemțișor” al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, de lângă mănăstirea Neamț. Într-un cadru natural minunat, înconjurat de păduri în care de-a lungul secolelor au viețuit sute de sihaștri, participanții au avut ocazia să se roage împreună, să învețe prin joacă, să se împrietenească și să trăiască momente de mare bucurie. La tabără au participat copii din Germania, Austria, dar și câțiva copii din România, Franța și Italia.

Echipa de animatori a fost formată din tineri voluntari foarte entuziaști, din România și Austria si Germania, care au pregătit Ateliere de creație (icoană pe sticlă, pictură vegetală, acuarelă), de muzică psaltică și cântece de tabără, dar și multe ateliere la alegere: atelierul „Întreabă preotul”, atelierul de supraviețuire în sălbăticie, jocuri de tabără și întreceri sportive. Focul de tabără, seara talentelor și jocul de echipă „Căutarea comorii” au completat cu momente savuroase veselia generală.

Nădăjduim ca toate aceste clipe frumoase să lase amintiri puternice în sufletele copiilor, amintiri care să le întărească credința, prieteniile, bunătatea, identitatea românească și bucuria de a fi în Biserica lui Hristos!

Mulțumim Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru binecuvântare, încurajare și toată susținerea în organizarea acestui proiect al Mitropoliei noastre. Mulțumim tinerilor minunați din echipa de animatori, care și-au pus toată imaginația, dragostea și toate calitățile sufletești în realizarea activităților din tabără. Mulțumim părinților acestor copii frumoși și luminoși, pentru încrederea pe care ne-au acordat-o! Mulțumim tuturor copiilor din această tabără pentru zâmbetele, îmbrățișările, puritatea, căldura sufletească, gesturile și faptele bune pe care le-au dăruit și de la care am avut cu toții foarte mult de învățat!
 
Pr. Răzvan Florin Gască, Parohia Wiener Neustadt – organizatorul taberei