Marcarea zilei de 1 septembrie ca „Zi a creației” de către ortodocșii români și sârbi din Krems și Sankt Pölten: rugăciune, mulțumire și grijă autentică pentru natură

Pe data de 1 septembrie 2023, parohia ortodoxă română din Krems împreună cu cea română și cea sârbă din Sankt Pölten au marcat împreună Ziua Creației. Preoții parohi ale celor trei parohii (pr. Dalibor Petric, pr. Cătălin Soare, pr. Cezar Marksteiner-Ungureanu) au slujit tradiționala Vecernie a Creației, compusă în limba greacă, în anul 1990, de imnograful athonit Gherasim Mikragiannanitul și tradusă în limba germană de părintele Radu Constantin Miron.

La sfârșitul Vecerniei, slujitorii au binecuvântat coșuri cu fructe, aduse de credincioșii parohiilor noastre. Prin acest gest liturgic, s-a scos în evidentă rolul sfințitor al omului în natură și față de natură.

La evenimentul cu caracter ecumenic a participat și părintele Christoph Weiss, vicarul general al diocezei romano-catolice Sankt Pölten. În alocuțiunea sa, părintele Weiss a făcut o paralele foarte interesantă între ecologia clasică și ecologia umană: deșertificarea și distrugerea naturii se extind din cauza „deșertificării sufletului” omului, din cauza egoismului și iubirii de arginți (materialism).

La sfârșit, clericii ortodocși alături cel catolic au plantat în curtea bisericii un smochin, dăruit de comunitatea românească din Sankt Pölten, și s-au bucurat de comuniune frătească la o agapă organizată de gazda sârbă.

Pr. dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu