A şaptea întâlnire panortodoxă a tinerilor din Austria

Sâmbătă, 6 octombrie, a avut loc la Viena a 7-a Întâlnire panortodoxă a tinerilor din Austria, având ca temă: “Unitate și diversitate în Ortodoxie”.  Evenimentul organizat în Campusul școlar catolic “Mater Salvatoris” din sectorul 7 al Vienei a început prin participarea tinerilor la Sf. Liturghie oficiată de către Înalt Preasfințitul Arsenie, Mitropolitul grec la Austriei, înconjurat de preoți din Bisericile Ortodoxe surori, răspunsurile fiind date de către corul Bisericii românești “Sf. Ap. Andrei” din Viena, dirijat de Dl. Georgel Popa.

Din partea Bisericii noastre, alături de tineri au participat Pr. Vicar Nicolae Dura, Pr. Emanuel Nutu și Pr. Cătălin Soare. Foarte mulți tineri s-au pregătit și au primit Sf. Împărtășanie, după care au fost invitați la masa de prânz în cantina campusului.
După-amiaza zilei a început prin participarea la cele 4 seminarii, în cadrul cărora s-a vorbit și dialogat din mai multe perspective pe baza temei principale. De asemenea, tinerii au avut ocazia de a învăța să cânte un Psalm în limba germană.

Reportaj Trinitas TV
Programul care a urmat a dat posibilitatea tinerilor sa aleagă între pictură pe sticlă, confecționarea de cruciulițe și metaniere, muzică și dans tradițional, degustare de bucate din tradiția sârbească etc.
Prezența numeroasă a tinerilor ortodocși ne bucură și ne arată că Ortodoxia este trăită frumos și de căre tinerele vlăstare care știu să conviețuiască pașnic și prietenos cu colegii sau prietenii lor de alte confesiuni sau religii, dar în același timp să păstreze și să mărturisească propria credință ortodoxă precum și frumusețea tradițiilor primite de la bunici și părinți.
Și anul acesta, Întâlnirea pan-ortodoxă a fost organizată de către Pr. Emanuel Nutu, ajutat de reprezentanți din toate celelalte Biserici Ortodoxe.

 

ştire preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena