A şasea ediție a Festivalului „Hristos se naște!! Slăviți-l” s-a desfășurat la Negrești (Vaslui), cu sprijinul Mitropoliei noastre

 Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc… Gol am fost și M-ați îmbrăcat…

Miercuri, 21 decembrie 2017, în încinta Şcolii Gimnaziale „Mihai David” din Negreşti, judeţul Vaslui, s-a desfășurat a şasea ediție a Festivalului caritabil de colinde „Hristos se naşte! Slăviţi-L!“, organizat cu susținerea, sprijinul și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a susținătorilor proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Prin intermediul acestui proiect mitropolitan se desfășoară în zona Negreștiului programe social umanitare, filantropice și religioase, pentru sute de copii săraci, sute de familii nevoiașe sau bătrâni aflați în dificultate.

Doamna profesoară pensionară Mihai Doinița, responsabilă cu implementarea zonală a proiectului  ne-a declarat:

Toate aceste daruri vor fi date în perioada Sărbătoririi Nașterii Domnului la 400 de copii implicați în realizarea Festivalului de colinde „Hristos se naşte! Slăviţi-L!“, ce au vrut să își exprime   recunoștința prin colinde și urături față de  Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și față de  toți oamenii credincioși ai Înaltpreasfinției sale care fac asemenea gesturi de bunăvoință în această  zonă defavorizată a țării fiind binecunoscut faptul că orașul Negrești din județul Vaslui a fost declarat oficial unul din cele mai sărace orașe ale țării, darurile primite, fiind atât de binevenite”.

Partea I a Festivalului

https://www.youtube.com/watch?v=9rR-dsj0Dz4

De asemenea cu această ocazie au mai fost pregătite daruri pentru  încă 100 de bătrâni defavorizați, aflați în lipsuri, și cărora vizitele doamnei Mihai Doinița  cu daruri le mângâie sufletul și le alină suferințele. La acestea se mai adaugă încă 40 de pachete pentru copii lipsiți care nu au putut ajunge la acest eveniment și vor fi vizitați acasă.

Evenimentul s-a bucurat de o largă participare a copiilor implicați în proiect dar și a altor copii, care au venit cu drag să colinde, copii, părinți, bunici, elevi și profesori, cu toții bucurându-se de acest moment frumos, înălțător, în care Dumnezeu a fost slăvit prin  colinde.

Pe parcursul întregului an 2017 au fost oferite: burse copiilor defavorizați, bonuri financiare famiilor lipsite, pachete cu hrană bătrânilor, a fost susținut un Centru de zi al copiilor din zona Negreștiului, fiind asigurate mesele calde ale copiilor care vin atât din necesitate dar și cu drag să mânânce o masă caldă, au fost oferite haine, încălțăminte și alte bunuri după necesități și nevoi.

Protoieria Vaslui a fost reprezentată de părintele protopop Adrian Chirvasă  prezent la eveniment, care s-a bucurat alături de toți cei prezenți de frumoasele colinde și  a ținut și dumnealui să mulțumească pentru darurile primite din partea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a românilor din Diaspora, vorbind și despre importanța colindului în sufletul și viața credincioșilor, prin care se cultivă valorile credinței, încheind cu rugăminți către Dumnezeu ca toți cei prezenți să fie binecuvântați cu sănătate cu înțelepciune, cu credință curată.

Partea a II-a a Festivalului

https://www.youtube.com/watch?v=gqKJYpRPBh4</span>

De precizat că acțiunile social umanitare și filantropice desfășurate în această parte a județului Vaslui prin proiectul „Burse pentru copii săraci din Moldova” al Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord face parte din amplul plan de implicare socială a slujitorilor și credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române, în a fi alături de toți cei lipșiți și defavorizați,  completând acțiunile caritabile  desfășurate în Episcopia Hușilor.  cu  binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor.

Cert este că pe chipul tuturor copiilor, pe chipul tuturor participanților au existat zâmbete de mulțumire către bunul Dumnezeu și către cei care au făcut eforturi ca din ceea ce au primit și ei de la Dumnezeu să ofere cu mult drag celor din această parte a „Inimii lui Dumnezeu!”, făcuți după chipul și asemănarea Domnului, conștienți că vor auzi cuvintele sfinte ale lui Dumnezeu scrise în Sfânta Evanghelie după Matei:

„Atunci va zice Împăratul celor de la dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;  Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.”

Partea a III-a a Festivalului

https://www.youtube.com/watch?v=SDglrGZe4hE</span>

În final, părintele Ioan Cucu, de la parohia „Pogorârea Sfântului Duh” și împreună-coordonator al acestui proiect filantropic la Negrești, a luat cuvântul și a mulțumit lui Dumnezeu pentru un an minunat și și-a exprimat dragostea plină de recunoștință pentru ÎPS Serafim și toți creștinii care sprijină proiectul filantropic, urându-le tuturor bucurie, pace și ani mulți. Doamna Doinița Matei, de asemenea, și-a exprimat plină de emoție bucuria pentru tot ce s-a realizat la Negrești. La îndemnul ei, toți cei prezenți au intonat cântecul „La mulți ani” tuturor contributorilor din cadrul proiectului de burse.

Doamne ajută!

A consemnat Jenică Rusu, TV Dumești

 

 


Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăviți-l” – Negrești 2017 a fost transmis și pe pagina Facebook a TV Dumești.

Partea I Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăviți-l”…

Înainte de începerea propriu-zisă a festivalului, Doamna Doinița Mihai prezintă desfășurarea proiectului filantropic din orașul Negrești și satele limitrofe, precum și darurile de Crăciun pregătite copiilor bursieri și colindătorilor.

Posted by TvDumesti on 20 Decembrie 2017


Partea a II-a Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăviți-l” – Negrești 2017


Partea a III-a Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăviți-l” – Negrești 2017


Partea a III-a Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăvi…

Partea a III-a Festivalul de colinde „Hristos se naște!! Slăviți-l” – Negrești 2017este organizat cu susținerea și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Serafim Joantă – Episcopul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a sutelor de credincioși care cu dragă inimă ajută sute de copii și familii ce locuiesc în zona Negreștiului.Vă mulțumim!

Posted by TvDumesti on 20 Decembrie 2017