A şasea întâlnire panortodoxă a tinerilor din Austria

Sâmbătă 7.10.2017 a avut loc la Viena cea de-a 6-a Întâlnirea panortodoxǎ a tinerilor din Austria, organizatǎ in Campusul şcolar catolic Mater Salvatoris”. Ziua a început prin participarea tinerilor la Taina Sfintei Liturghii, oficiatǎ în Biserica şcolii de cǎtre IPS Arsenie, Mitropolitul grec al Austriei înconjurat de 15 preoţi şi 3 diaconi din Bisericile Ortodoxe surori. În cadrul Sf. Liturghii foarte mulţi tineri au primit Taina Sf. Împǎrtǎşanii.

 Dupǎ ce tinerii au primit hrana cea duhovniceascǎ, au fost invitaţi pentru a servi masa de prânz comunǎ în cantina şcolii, ziua continuând cu 5 seminarii în cadrul cǎrora a fost discutatǎ din mai multe perspective tema stabilitǎ de membrii Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Austria pentru acest an: Libertate şi Responsabilitate. Astfel, Pr. Prof. Nicolae Dura, care a venit insoţit de studenţi din cadrul Colegiului Universitar de Pedagogie din Viena, a condus seminarul numit Libertate si responsabilitate în societate, Pr. Viktor Schilowsky a condus seminarul în cadrul cǎruia s-au vizionat şi apoi discutat câteva scene din filmul rusesc Insula, Pr. Prof. Alexander Lapin a condus seminarul denumit Ce fac eu cu libertatea mea, Stareţul Mǎnǎstirii ortodoxe din Austria, Pr. Paisie Jung a condus seminarul Libertate şi responsabilitate in lumea monahalǎ, iar Dl. Prof. Angelos Fotiadis a condus seminarul de muzica religioasǎ.

 Dupǎ-amiaza zilei a fost petrecutǎ de cǎtre tineri printr-un program liber, ei putând alege pictura pe sticlǎ, Workshop organizat de cǎtre Pr. Rǎzvan Gascǎ, muzicǎ folcloricǎ specificǎ diferitelor ţǎri ortodoxe, atelier artizanal, sport sau degustare de bucate din zona balcanicǎ. Tineri români au  interpretat cǎntǎri şi din tradiţia noastrǎ romǎneascǎ.

 Şi anul acesta, organizatorul acestei întâlniri a fost Pr. Emanuel Nuţu din Biserica Ortodoxǎ Romǎnǎ, ajutat de reprezentanţi ai celorlalte Biserici surori.

 Ne-am bucurat de o atmosferǎ cu totul deosebitǎ, cei peste 300 de tineri veniţi nu doar din Viena, ci şi din alte pǎrţi ale Austriei participând activ la seminariile organizate şi bucurându-se de o zi în care şi-au întǎrit convingerea cǎ nu sunt singuri, ci parte a unei familii mari, tot mai vizibilǎ şi mai activǎ, o zi în care s-au pus bazele unor noi prietenii, o zi care ne aduce convingerea şi bucuria că există mult interes din partea tinerelor vlǎstare pentru viaţă spiritualǎ practicată şi simţită în suflet, dar şi faţă de ceea ce înseamnǎ identitatea noastră spirituală, bucuria de a fi ortodocşi. Dorinţa tinerilor de a descoperi şi trăi cât mai mult din frumuseţea învăţăturii şi tradiţiei ortodoxe, ne dau speranţa că Ortodoxia în Austria are un viitor luminos în sensul păstrării şi transmiterii ei generaţiilor viitoare.

 

 Pr. Emanuel Nuțu, Viena