Conferința Părintelui Diacon Adrian Sorin Mihalache – „Frumusețile Creației și modul în care datele cunoașterii științifice pot fi trepte către sporirea în credință”. Freiburg, 30.10.2017

În 29 septembrie – 1 octombrie a avut loc, la Freiburg, a zecea reuniune anuală a Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania. Invitatul din acest an a fost părintele diacon dr. Sorin Mihalache (Universitatea din Iași), care a încântat audiența cu o conferință despre creația lui Dumnezeu, științele moderne și modul în care cercetarea științifică poate să îl întărească pe creștinul contemporan în credință.

Părintele diacon, conferențiar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași și autor a mai multor volume dedicate teologiei și științei, a vorbit despre frumusețea diversității din creație, pe care a interpretat-o ca o expresie a marii bunătăți a lui Dumnezeu, revărsată în creație prin mulțimea de energii. Cosmologia părintelui accentuează ideea de solidaritate trans-specii, care se referă la minunata conviețuire a tuturor vietăților de pe pământ, comparată cu un sistem de ecuații perfecte, în care sunt prezente 50 de mii de variabile.

 Înregistrare disponibilă pe canalul Youtube al Centrului Bisericesc München