A treia ediție a Cupei Parohiilor din Austria s-a desfășurat la Klagenfurt

Sâmbătă, 15 iunie, în orașul Klagenfurt, Austria, cu binecuvântarea ÎnaltpPreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, s-a desfășurat a III-a ediție a Campionatului de Fotbal „Cupa Parohiilor din Austria”.
Evenimentul a fost organizat de către Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Klagenfurt, Austria, la care au participat 11 echipe din toate cele 4 protopopiate ortodoxe române ale Austriei: Bischofshofen/Zell am See, Graz II, Gleisdorf, Traun, Vöcklabruck, Amstetten, Baden, St. Pölten, Viena(Sf. Ștefan cel Mare) , Klagenfurt/Völkermarkt și gazda campionatului Klagenfurt.
După meciurile de calificare din grupă, primele patru echipe clasate au jucat semifinalele, iar după întreaga desfășurare a programului, câștigătoarea Campionatului a fost echipa Parohiei Graz II,  locul II a fost câștigat de echipa parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena, iar locul III de către echipa parohiei din Klagenfurt.
Fiecare echipă participantă a fost premiată cu câte o diplomă, iar câștigătorii au fost răsplătiți cu cupe, diplome și premii bănești.
Ne-am bucurat pentru atmosfera prietenoasă, pe alocuri caracteristică unui campionat de fotbal, oferită de către cei peste 110 participanți, atingând scopul acestui campionat de a crea legături de prietenie între credincioșii din parohiile ortodoxe române din Austria.
Evenimentul sportiv s-a încheiat cu o agapa copioasă, oferită cu multă dragoste de către membrii parohiei.
Mulțumim tuturor celor care s-au implicat în organizarea evenimentului, celor care s-au ostenit la pregătirea și servirea agapei, celor care au făcut donații și nu în ultimul rând jucătorilor care ne-au arătat cât de important este mișcarea fizică, atât de benefică sănătății trupului, templul sufletului.
La final am fost plăcut surprinși că toate cele trei echipe câștigătoare au donat premiile bănești pentru construcția bisericii din parohia-gazdă, Klagenfurt, fapt pentru care rugăm pe bunul Dumnezeu să le răsplătească cu cele mai frumoase daruri!
Pr. paroh Visarion Viorel Ipati