Pomenirea poetului Mihai Eminescu în Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena

Ȋn ziua de 15 iunie 2024 – la ȋmplinirea a 135 ani de la marea trecere ȋntru veșnicie a nemuritorului nostru poet național – la statuia așezată ȋn faţa Bisericii „Sf. Ap. Andrei” din Viena s-a făcut o pomenirea îndătinată. La slujba săvârșită de părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria și părintele coslujitor Mircea Morar au participat D-na Andrea Amza-Andras, Adjunctul ambasadorului României la Viena, D-na Laura Hant, Preşedintele Asociaţiei „Mihai Eminescu” din Viena, Dl. Ștefan-Claudiu Marin, Director-adjunct al Institutului Cultural Român din Viena, copii şi enoriaşi ai parohiei din cartierul vienez Simmering și au fost depuse coroane de flori din partea Ambasadei României la Viena, a Asociaţiei „Mihai Eminescu” şi a Institutului Cultural Român.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena