Acțiune filantropică în Medgidia, inițiată de Parohia Würzburg

Marți 12 aprilie, la parohia „Sfinții Apostoli petru și Pavel” din Medgidia s-a desfășurat proiectul social-filantropic „Bucurie, speranță și lumină fără frontiere”, inițiat de către Arhiepiscopia Tomisului, în parteneriat cu parohia „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg din Germania, cu sprijinul Protoieriei Medgidia.

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a oferit o sută de pachete cu alimente neperisabile, produse de igienă și dulciuri familiilor înscrise în proiectele social-filantropice-educaționale ale celei mai vechi parohii din municipiul Medgidia. 
Pachetele au fost realizate cu sprijinul financiar al enoriașilor parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Wurzburg, Germania, reprezentată de către pr. protosinghel Ghelasie.
Echipa de proiect, coordonată de către asistent social Gianina Chirugu, a fost formată din pr. protoiereu Petrică Ciobanu și inspector Adrian Pământ.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Arhiepiscopiei Tomisului