Parohia „Sf. Antonie” din Viena alături de oamenii din zonele afectate de războiul din Ucraina

În perioada 27 martie – 9 aprilie 2022, la parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena s-a desfășurat o acțiune de strângere de ajutoare umanitare, dedicate refugiaților ucraineni. Colecta a fost donată Schitului „Sf. Cuv. Paraschiva” Strâmtura din Maramureș, egumenul acestui schit, pr. Nifon, ocupându-se de transportul și impărțirea produselor în Ucraina. S-au strâns aprox. 1,2 tone de alimente neperisabile, produse de igienă pentru adulți și copii, scutece și alte lucruri necesare pentru bebeluși, prosoape și lenjerii de pat, detergenți etc.

Toate produsele sunt în exclusivitate noi, cumpărate de enoriași și de parohie. Produsele donate au fost sortate și împachetate corespunzător, cutiile fiind înscripționate atât în limba română cât și în limba ucraineană, fiind ajutați de familia de refugiați ucraineni găzduiți în casa parohială.

Duminică, 10 aprilie, la Sfânta Liturghie a conslujit și pr. egumen Nifon Neamciuc de la Schitul Strâmtura. Cutiile cu ajutoare au fost încărcate în camionetă, iar pr. Nifon le va duce personal în Ucraina, în următoarele zile, pentru a le împărți oamenilor nevoiași afectați de război, refugiați în zonele din Transcarpatia ucrainiană.

Parohia Sf. Antonie din Viena se află deja la a treia acțiune umanitară de la începutul războiului din Ucraina.