Acțiuni sociale ale Parohiei din Würzburg în Eparhiile Tomisului și Hușilor

În săptămâna dinaintea Floriilor, în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului s-a desfășurat proiectul filantropic „Bunătate, speranță și lumină fără frontiere”. Această acțiune a fost organizată de către Departamentul Social-Misionar al acestei eparhii, cu sprijinul parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Würzburg, Germania, reprezentată de părintele protosinghel Ghelasie Păcurar.

Potrivit unei știri preluate de pe canalul Youtube al radio-ului Dobrogea, al Arhiepiscopiei Tomisului, proiectul a fost implementat în Protoieria Medgidia, având ca obiectiv ajutorarea cu alimente neperisabile, produse de igienă și măști a 100 de familii nevoiașe, din parohiile Nazarcea (40 de beneficiari), Culmea (30 de beneficiari) și Poarta Albă III (30 de beneficiari). În mijlocul credincioșilor din parohiile vizate de acest proiect s-au aflat și IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu părintele protos. Ghelasie, aducând un cuvânt de îmbărbătare și de întărire duhovnicească în aceste vremuri grele.

Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg a mai fost implicată, în ultima perioadă, în ajutorarea unor familii sărace din Episcopia Hușilor: acțiunea „Ghiozdanul” (la începutul anului școlar 2020/2021), acțiunea de Crăciun și acțiunea de Paști 2021, motiv pentru care Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor și PC Pr. Vladimir Beregoi, consilier social al eparhiei, au transmis mulțumiri părintelui Ghelasie și credincioșilor din parohia din nordul Bavariei. De asemenea, patru studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia beneficiază de burse lunare din partea Parohiei Würzburg.