Noi clerici misionari hirotoniți, de sărbătoarea Floriilor, la Catedrala Mitropolitană

De praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, IPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg. Cu această ocazie, PC Diacon Dr. Claudiu Pătrașcu a fost hirotonit preot, iar citețul Augustin Costel Gliga a fost hirotonit diacon. Amândoi vor activa ca misionari pentru catedrala mitropolitană.

În cuvântul rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a reamintit faptul că, deși Intrarea Domnului în Ierusalim este o sărbătoare festivă, Mântuitorul era trist. Aceasta, pentru că El știa că aceeași oameni care acum Îl slăvesc, mai târziu vor striga pentru a fi răstignit. Acum începe deja Săptămâna Patimilor, care va culmina cu răstignirea, moartea, dar și Învierea Domnului. Mitropolitul Serafim a reafirmat faptul că Iisus S-a jertfit pentru păcatele noastre. Iar aceasta înseamnă că „El a murit pentru fiecare dintre noi: pentru mine, pentru tine, pentru fiecare. Prin fiecare păcat pe care îl săvârșim, înfigem un cui în trupul Mântuitorului”. De aceea fiecare trebuie să fie conștient de aceasta și să lupte mai asiduu împotriva păcatului, trăind Săptămâna Patimilor care urmează în pocăință mai intensă. Din cauza măsurilor pandemice, slujbele vor avea un orar special, astfel încât să nu contravină legilor statului. „Este necesar ca și noi să ne protejăm împotriva răspândirii virusului. Dacă noi ne facem datoria, și Dumnezeu ne va proteja!” a afirmat Părintele Mitropolit.

La sfârșit, Mitropolitul Serafim a vorbit despre calitățile noilor slujitori mitropolitani. Părintele Claudiu, fost membru a corului bisericii „Sfântul Elefterie” din București, ajuns din motive personale în Germania cu aproape șapte ani în urmă, a condus strana catedralei, precum și corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al aceleiași biserici, a avut inițiativa organizării unui cor preoțesc al Arhiepiscopiei, susținând numeroase concerte în Germania, dar și la câteva la festivaluri desfășurate peste hotare (Paris, Viena). Doctor în muzicologie sub mentoratul marelui profesor Arhid. Sebastian Barbu Bucur, iar de curând profesor de gimnaziu în Renania, Părintele Claudiu și-a văzut însă abia acum visul împlinit, acela de a fi preot. Diaconul Augustin Costel Gliga s-a format muzical la corul Mitropoliei, sub conducerea Părintelui Claudiu, ajutându-l însă de aproape patru ani de zile pe PC Ierom. Ioan Popoiu, consilier cultural al Arhiepiscopiei, în organizarea și slujirea liturgică a parohiei din Amberg. Amândoi au fost apreciați pentru sensibilitatea sufletească și trăirea duhovnicească pe care o au.

Sfintele Slujbe au fost săvârșită în deplină disciplină, în conformitate cu normele sanitare în vigoare.

Protos. Athanasie Ulea