Agenda Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim -2013-

Decembrie 2013

1 dec. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia „Sfinţii Români” din Essen (Pr. Ioan Hodoş). Hirotoneşte întru diacon pe tânărul teolog Cosmin Stan. Cu prilejul Zilei Naţionale a României rosteşte o rugăciune de mulţumire pentru bunătăţile revărsate asupra poporului. Participă la concertul de colinde a tinerilor din Parohia Carpaţi-Braşov, coordonaţi de profesorul de religie Sorin Suciu, care au realizat totodată o expoziţie de icoane şi sculptură. Participă la agapă.

 3 dec. – participă la München la o întâlnire de lucru privind construcţia Centrului Bisericesc, alături de Preasfinţitul Sofian Braşoveanul şi domnii Viorel Nuţu şi Valentin Vălcăuan de la firma „General Construct”.

 4 dec. – slujeşte Sf. Liturghie în biserica sârbească din München, alături de un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi sub protia Preafericitului Irineu, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe.

 6 dec. Sf. Ierarh Nicolae – slujeşte Sf. Liturghie şi predică în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de corala bisericească „Andrei Mureşanu“ (dirijor: diacon Cornel Pop), care a susţinut la sfârşit un concert de colinde. Slujeşte Taina Sf. Maslu la Nürnberg.

 7 dec. – slujeşte Vecernia cu Litie şi predică în Parohia „Sf. Nicolae” din Offenbach (Pr. Ştefan Anghel)

 8 dec. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Offenbach, cu prilejul hramului parohiei. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de un grup de studenţi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, însoţiţi de Pr. Prof. Dr. Domin Adam, care a susţinut la sfârşit un concert de colinde.

13 dec. – slujeşte Sf. Maslu la Nürnberg, urmat de Seara duhovnicească lunară.

14 dec. – slujeşte Sf. Liturghie la Nürnberg, în cadrul căreia a botezat pe pruncul Darian, fiul Părintelui Mihail Christian Baku

15 dec. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia „Cuv. Parascheva” din Bamberg (Pr. Ionuţ Păun). Ia parte la agapă.

20 dec. – slujeşte Sf. Maslu la Nürnberg. Primeşte grupul de colindatori de la Parohia din Saarbrücken în frunte cu Părintele Constantin Papuc.

24 dec. – Ajunul Crăciunului – slujeşte în Catedrala din Nürnberg Ceasurile Împărăteşti şi Sf. Liturghie iar seara, Pavecerniţa cu Litie. A urmat tradiţionalul concert de colinde.

25 dec. Naşterea Domnului slujeşte Sf. Liturghie şi predică în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg. Asistă la programul religios al copiilor şi la concertul de colinde.

26 dec. Soborul Maicii Domnului – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia din Augsburg (Pr. Florin Chelemen şi Pr. Ciprian Suciu). Hiroteseşte întru citeţ pe Traian Răşinar, duhovnic pe Părintele Ciprian Suciu iar Părintele Florin Chelemen primeşte distincţia de iconom stavrofor. Participă la agapă.

28 dec. – participă la Sibiu la slujba înmormântării Prof. Ioan Joantă, fratele ÎPS Sale.

29 dec.slujeşte Sf. Liturghie şi predică în Biserica „Înălţarea Domnului” din Sibiu.

31 dec. – la cumpăna dintre ani, slujeşte Privegherea Praznicului Tăierii împrejur după trup a Domnului şi a Sf. Vasile cel Mare precum şi Acatistul Sfintei Treimi în Catedrala din Nürnberg.

 

Noiembrie 2013

2 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică în oraşul Victoria (jud. Braşov). Seara, slujeşte parastasul de obşte în cimitirul din satul natal Boholţ (Făgăraş)

3 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Mânăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus. Săvârşeşte parastas pentru Părintele Arhim. Teofil Părăian. Vorbeşte tinerilor studenţi (cca. 150) veniţi la Mănăstire cu acest prilej.

8 nov. – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril –  slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Graz (Pr. Drd. Nicolae Liviu Vîlcea).

9 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Knittelfeld (Pr. Mag. Cristian Greucean). Sfinţeşte pictura bisericii. Acordă Părintelui Greucean rangul de Iconom Stavrofor. Participă la agapă.

10 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Salzburg (Pr.Dr. Dumitru Viezuianu). Conferă ordinul Mitropoliei: „Crucea Sfinţilor Martiri Brâncoveni” D-lui Eugen Dumitru, arhitectul bisericii şi centrului parohial. Participă la agapă. Seara, la Viena, prezidează întâlnirea de lucru cu preoţii din Austria.

11 nov. – slujeşte Sf. Liturghie alături de alţi episcopi în biserica grecească din Viena. Participă la şedinţa de lucru a Comisiei Episcopilor Ortodocşi din Austria. Este însoţit de Pr.Dr. Nicolae Dura.

12 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică în Capela românească din Viena. Slujeşte un parastas pentru Pr. Vasile Nuţu. Împreună cu Părintele Nicolae Dura vizitează biserica „Sf. Anton” din Viena care va fi cumpărată de comunitatea noastră. Ţine o conferinţă la Universitatea din Viena despre „Rugăciunea lui Iisus”.

13 nov. – împreună cu PC Pr. Emanuel Nuţu şi arhitecţii Mihaela şi Georg Ionescu este primit de primarul Sectorului 2 din Viena în vederea construirii unei biserici şi a unei grădiniţe în acest sector. Se întâlneşte cu D-l Branislav, inspectorul pentru învăţământul ortodox din şcolile de stat din Austria. 

17 nov. – slujeşte Sf. Liturghie alături de IPS Arhiepiscop Nathaniel din America la Mannheim (Pr. Ioan Popescu).

18- 26 nov. – la invitaţia Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români (ASCOR) vorbeşte pe diferite teme şi răspunde la întrebările tinerilor din: Bucureşti (18 nov.), Ploieşti (19 nov.), Braşov (20 nov.), Timişoara (21 nov.), Arad (22 nov.), Cluj (25 nov.) şi Sibiu (26 nov.).

21 nov.Intrarea în Biserică a Maicii Domnului – împreună cu PS Episcop Paisie Lugojanul, slujeşte Sf. Liturghie şi predică în Catedrala din Timişoara.

24 şi 25 nov. – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Mânăstirea Prislop (jud. Hunedoara).

28 nov. – Ţine o conferinţă la Universitatea din München despre „Rugăciunea lui Iisus”. Slujeşte Vecernia la Parohia „Naşterea Domnului” din München (Pr. Alexandru Nan) urmată de o Seară duhovnicească.

29 nov. – săvârşeşte Vecernia cu Litie la Würzburg.

30 nov. – Sf. Apostol Andrei – slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Würzburg cu prilejul hramului (Protos. Ghelasie Păcurar). Participă la agapă.