Ambasadorul României în Luxemburg, în vizită de prezentare la Mitropolie

Marți, 27 septembrie 2016, la Reşedinţa mitropolitană, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Domnul Lilian Zamfiroiu,  ambasadorul României în Marele Ducat al Luxemburgului.

 

 Înaltpreasfințitul Serafim a primit pe ambasadorul român în catedrală. După o rugăciune de mulțumire și binecuvântare, Mitropoltul a prezentat specificul acestui așezământ românesc, un scurt istoric, precum și importanța așezării sale în orașul Nürnberg. Domnul ambasador Lilian Zamfiroiu a mulțumit pentru onoarea de a fi primit în vizită de prezentare, adăugând că una din prioritățile misiunii sale în Luxemburg este aceea de a începe activitatea diplomatică având binecuvântarea lui Dumnezeu.

După masa de prânz, Mitropolitul Serafim a felicitat pe noul ambasador al României în Luxemburg şi a adresat urări de succes la începutul misiunii sale diplomatice. În continuare, au avut loc discuții despre statutul creștinilor de confesiune ortodoxă în ducatul luxemburghez și despre situația românilor stabiliți în această țară mică, dar foarte importantă pentru economia europeană. Pentru asistența religioasă a românilor ortodocși,  a fost înființată aici în 1995 parohia românească „Nașterea Domnului”, slujbele acestei comunități fiind săvârșite în biserica Sf. Matei din centrul capitalei. Vizita oficială s-a încheiat în atelierul de pictură „Sf. Ev. Luca” al Centrului Mitropolitan.

Din delegația aflată în vizită a făcut parte și părintele Ionuț Cristian Petrache, îmbisericit la parohia din Luxemburg începând din această toamnă, a cărei soție, doamna Andeea-Elena Petrache, a fost detașată la secretariatul Ambasadei pentru următorii patru ani.

Potrivit site-ul Ambasadei, la 1 ianuarie 2016 în Marele Ducat Luxemburg erau înregistrați 3833 de cetățeni români.