Apel pentru sprijinirea părintelui Daniel Buda, decanul Facultății de Teologie din Sibiu

Familia și colegii Părintelui profesor Daniel Buda, prin Fundația Polisano, lansează un apel umanitar pentru sprijinirea recuperării neuromotorii a acestuia, în urma unui accident vascular cerebral hemoragic.

Accidentul a survenit în februarie 2023, când se afla la o conferință în Germania, împreună cu 5 alți colegi de facultate. Imediat colegii au chemat ambulanța și a fost dus la Spitalul „Barmherzige Brüder” din Regensburg, de urgență.

În urma drenajului efectuat la spital, hematomul s-a resorbit nesperat de repede, dar pacientul a rămas în comă peste o lună. Medicii spun că starea lui s-a îmbunătățit și reușește chiar mici mișcări, dar are mare nevoie de recuperare neuromotorie.

Medicii care îl îngrijesc i-au recomandat familiei transferul la clinica „Mebdo Zentrum für Neurologische Rehabilitation” din Regensburg. Acolo, va avea nevoie sa rămână cel puțin 60 de zile în vederea terapiei specializate.

Costul estimat al terapiei de recuperare este de 50.000 euro, iar familia nu dispune de această sumă. Clinica solicită plata unui avans în următoarele zile pentru a prelua cazul, de aceea familia și colegii lansează un apel pentru colectarea cât mai rapidă a fondurilor necesare.

Pr. Prof. Dr. Habil. Daniel Buda este din 2020 Decan al Facultății de Teologie „Andrei Șaguna“ din Sibiu, și cadru didactic al Facultății din 2003. Specializat în Istoria Bisericii, a lucrat peste 10 ani și în cadrul departamentului de Relații Externe al Consiliului Mondial al Bisericilor (CMB) din Geneva. Originar din Târgu Lăpuș, Maramureș, este căsătorit și are 2 copii, de 16 și 12 ani.

Cei care doresc să îl sprijine pe Părinte în această grea încercare pot face donații în contul Mitropoliei deschis pentru acțiuni social-filantropice:

Beneficiar/ Empfänger: Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord/ Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)
IBAN: DE 12 7509 0300 0101 1678 04
BIC/SWIFT: GENODEF1M05
Scop/ Verwendungszweck: „Ajutor Pr. Daniel Buda”
Vă mulțumim din suflet! Dumnezeu să răsplătească jertfa tuturor!
Text preluat de pe site-ul ziarului sibian Turnul Sfatului