Vizită în Parohia din Emden a Părintelui Prof. Dr. Marius – Alexandru Florescu

În perioada 25-27 martie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, și al Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolit al Banatului, Părintele lect. dr. Marius Florescu de la Facultatea de Teologie din Timișoara, însoțit de Mihai-Lucian Coșnete și Daniel Cornaciu, studenți în anul II la Facultatea de Teologie din Timișoara, a vizitat Parohia Ortodoxă Română din Emden – Germania, cu hramul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei, păstorită de părintele Vlad Lia.
Sâmbătă 25 martie, la orele serii, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în biserica parohiei, urmată de un cuvânt de învățătură din partea Părintelui profesor, punând accent pe Evanghelia a IV-a a Tainei Sfântului Maslu (cu legătură, iată, către Duminica a IV-a din Postul Mare), și de împărțirea de iconițe cu Buna Vestire.
În Duminica a IV-a din Marele Post, s-a săvârșit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare de către cei doi părinți, în prezența multor credincioși și credincioase din oraș și din împrejurimi.
Cuvântul de învățătură a aparținut și de această dată Părintelui profesor, sfinția sa punctând amănunțit valoarea zilei și a perioadei în care ne aflăm, prezentând pe scurt frumoasa și cuprinzătoarea scriere a Sfântului Ioan Scărarul (Sinaitul), deasemenea și Evanghelia Duminicii.
După slujbă s-a oficiat slujba Parastasului pentru toți cei ce s-au pregătit astfel, apoi a avut loc o agapă frățească, în cadrul căreia oaspeții parohiei s-au întreținut cu credincioșii prezenți.
„Vizita a fost un prilej binecuvântat de întâlnire cu preotul Vlad Lia și comunitatea din Diaspora pe care o păstorește, în zona de nord a Germaniei, în landul Saxoniei Inferioare.” – Pr. Prof. Lect. Dr. Marius Florescu.
Aducem, pe această cale, mulțumiri tuturor celor ce s-au îngrijit de bunul mers al întregii vizite, cu precădere Consiliului și Comitetului parohial.
Domnul să binecuvânteze toată jertfa, dar și Bucuria ce ne-a adus-o o astfel de întâmplare!
Pr. Paroh Vlad-Cătălin LIA
Parohia „Sfantul Ierarh Andrei Șaguna”
Emden – Ostfriesland