Apel pentru sprijinirea refugiaților din Ucraina

„Străin am fost și M-ați primit…” (Matei 25,35) a fost unul dintre îndemnurile auzite în Evanghelia Duminicii care tocmai a trecut. Ajutorarea cetățenilor ucraineni, care au fugit de războiul declanșat acum câteva zile împotriva țării lor, este o faptă a dragostei față de aproapele aflat în necaz. Mitropolia noastră se alătură apelului de solidaritate inițiat de Patriarhia Română în această acțiune creștinească.

Vă rugăm să susțineți material această acțiune prin viramente în contul deschis de Mitropolia noastră pentru acțiuni umanitare:

Rumänische Orthodoxe Metropolie

DE12 7509 0300 0101 1678 04

cont deschis la Liga Bank Regensburg

cu specificația: Ajutor Ucraina.

Colecta va fi trimisă în contul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, care îi ajută zi de zi pe frații și surorile din Ucraina prin primirea, cazarea, hrănirea și acordarea de asistență religioasă și medicală.

Dumnezeu să vă răsplătească tuturor!

Foto credit: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților