La Nürnberg, primăvara începe cu un mărțișor

Sala multifuncțională a Centrului Mitropolitan din Nürnberg a găzduit marți, 1 martie, un eveniment dedicat Mărțișorului, la care au participat copii și părinți, care au confecționat frumoasele daruri ale începutului primăverii. Organizatoarea și coordonatoarea evenimentului a fost Carina Merlă, enoriașă a Parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg.

Mărțișorul este un motiv de bucurie și un simbol care ne vestește sosirea Primăverii. Mămicile și piticii au fost creativi, veseli, bun și gălăgioși, dar mai ales harnici confecționând mărțișoare. Totodată, pe lângă atelier a fost organizată și o expoziție cu vânzare de mărțișoare, o mare parte a acestora fiind oferite și create de Atelierul Karinei, precum și de Rodica Gross, meșter popular.  Au mai participat la expoziție și alte doamne pricepute din Nürnberg, printre care Veronica Condrea, Tatiana Eremeia, Olesea Pelin și Magdina Raia.

După slujba Vecerniei, harnicii vestitori a primăverii au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, care le-a admirat priceperea și talentul.

Următoarea întâlnire a atelierului este programată să aibă loc în preajma Sfintelor Paști.