Arhiepiscopul Romano-Catolic Stefan Heße la Centrul Mitropolitan

Vineri, 11 martie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a primit vizita Eminenței Sale, Dr. Stefan Heße, Arhiepiscop Romano-Catolic de Hamburg și responsabil în cadrul Conferinței Episcopatului Catolic din Germania cu gestionarea problemelor imigranților.

 

 Vizita înaltului prelat a fost un răspuns al vizitei efectuate cu doar patru zile înainte de către ÎPS Serafim la sediul diocezan din Hamburg, unde au avut loc discuții cu privire la posibilitatea obținerii unor lăcașe de cult pentru comunitățile românești din landurile Hamburg și Schleswig-Holstein, situate în nordul Germaniei.

Eminența Sa a fost primit de ÎPS Serafim, care i-a prezentat fresca bizantină a Catedralei Mitropolitane, iar discuțiile pe teme de interes bisericesc și administrativ au continuat în sala de protocol a Centrului Mitropolitan, într-o atmosferă cordială.

Vizita prelatului romano-catolic a coincis cu aniversarea a 26 de ani de slujire arhierească a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.